„Dobře si pamatuji, jak jsme až domů slyšeli výstřely z tanků. Vnuk si tam chodil potajmu hrát, když vojáci odešli. Hledal tam náboje," zavzpomínala Marie Trnková, která bydlí na nedalekém sídlišti Východ.

Tak jako celý vznikající prostor se nese v duchu lidovosti, stejně vypadal i sobotní program. Folklorní pásmo s mečovými tanci a velikonočním zpíváním si připravil soubor Kunovjan. Kousek vedle mohli příchozí vidět tesaře při výrobě kříže, u košíkářky si uplést pomlázku nebo zhlédnout sestavování starého vozu. Jistým zpestřením byla soutěž na překážkové dráze s trakařem na čas.

Nechybělo ani pohoštění v podobě božích milostí, koblih a různých slaných dobrot. Vzhledem k teplotám okolo bodu mrazu a větru přišel vhod i čaj, svařák nebo káva. Na své si přišly také děti, pro které pořadatelé připravili velikonoční dílničky. V nich si mohli nejmenší vystřihovat sváteční motivy, vytvořit dekoraci na stůl nebo zúčastnit se tematického kvízu. Program Od fašanku do Velikonoc byl již osmou akcí, která se v prostotu parku Rochus od roku 2010 uskutečnila. Pravidelně se tam koná otvíraní pastvin, loni se na kopci lidé sešli i na Štěpána nebo u otvírání stodoly. Další plánovanou akcí je už zmiňované otvírání pastvin 4. května.

Celý prostor by měl letos také doznat změny. „Plánujeme začít s první etapou Muzea v přírodě. Mělo by se jednat o tři objekty. Chceme také vysadit dvě aleje a upravit přístupovou komunikaci," informovala Michaela Petříková, která se stará o propagaci a správu přírodního areálu Parku Rochus.