Při tom si často loknou vody a střevní problémy mohou být na světě. Potíže mohou způsobit i potraviny, které se v letních měsících rychleji zkazí,“ předestřela několik možností nákazy lékařka Jana Máčalová.
Bohaté zkušenosti má se střevními onemocněními maminka dvou dětí v předškolním věku Michaela Popelková. „S dětmi chodím velmi ráda na koupaliště, bohužel mi ale prakticky každý rok marodily s průjmy a podobnými problémy. Nyní už před koupáním pro jistotu dávám dětem probiotika a pokud už některé z nich onemocní střevními potížemi, používám při léčbě směsi čaje od uherskohradišťského bylinkáře,“ prozradila Popelková.
To, že potíže se zažíváním a střevní nákazy lze účinně léčit a předcházet jim nejen klasickými medicínskými přípravky, ale i speciálními bylinným čaji, potvrzují i odborníci. Čajovou směs ale musí připravit odborník. „Pro prevenci jsou vhodné černé čaje, například kvalitní indické darjeelingy. Úlevu od střevních potíží zajistí směs mochny, dubové kůry, borůvek a heřmánku,“ připomněl bylinkář Oldřich Peterka, který v Uherském Hradišti provozuje prodejnu Zelená apatyka.
Za průjmy a zvracením mohou velmi často rotaviry. Ty mohou nemocné dítě natolik vyčerpat, že skončí v nemocnici. Proti rotavirové nákaze ale existuje účinné řešení v podobě očkování. To však má smysl jen do šesti měsíců věku dítěte. Pro starší děti už totiž není účinné. „Rodiče by se na možnosti tohoto očkování měli informovat u svého lékaře a zajistit svým potomkům očkování včas,“ poznamenala uherskohradišťská dětská lékařka Parvine Gricová.
K nákaze průjmovým onemocněním dochází, podle hygieniků, buď nedodržováním správné osobní hygieny nebo konzumací potraviny, která obsahuje choroboplodné zárodky.
„Prevencí proti jakémukoliv průjmovému onemocnění je dodržování správné osobní hygieny, a to zejména hygieny rukou při přípravě stravy nebo před její konzumací, po manipulaci se zeleninou či syrovým masem a samozřejmostí je mytí rukou po použití toalety,“ doporučuje epidemioložka Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Jana Hošková.
Jak podotkla, rotavirové infekce se v menší míře vyskytují i v těchto měsících. V současné době jsou zaznamenávány pouze jednotlivé výskyty onemocnění rotaviry. Co se týče ostatních průjmových onemocnění, nemocnost odpovídá sezonnímu výskytu. Epidemie či zvýšený výskyt akutních průjmových onemocnění jsme nezaznamemali,“ dodala Hošková.
Hygienická opatření je, jak tvrdí hygienička, zvláště nutné dodržovat zejména tam, kde se vyskytlo průjmové onemocnění. „Osoby, které trpí průjmovým onemocněním, nesmí manipulovat s nebalenými potravinami, aby nedocházelo k šíření nákazy,“ varuje Hošková.
CO JE ROTAVIROVÁ INFEKCE
Jde o silné průjmové onemocnění, s nímž se setká prakticky každé dítě do pěti let, nejčastěji díky nákaze ve školce či v jeslích. Nejvážnější průběh však má první setkání s nemocí u dětí mladších dvou let, poté děti získávají imunitu a každá další nákaza rotaviry je pro ně slabší. „Za poslední čtyři roky jde o nejčastější důvod hospitalizací dětí v Česku,“ říká Renata Kračmarová z kliniky infekčních nemocí v Hradci Králové. „Celosvětově kvůli tomuto viru skončí v nemocnici dva milióny dětí a padesát jich zemře. Rotaviry jsou totiž významnou příčinou úmrtnosti dětí do dvou let,“ dodává. Silný průjem nejenže dehydruje tělo dítěte, ale způsobuje i další vážná poškození (protržení) střev u malých dětí. „Nehledě na to, že studie ukazují, že každé druhé dítě, které zůstane v nemocnici více než osm dní, se nakazí takzvanou nozokomiální infekcí (vzniká v souvislosti s hospitalizací – pozn. red.). Pro kojence může být proto pobyt v nemocnici, i přesto že se z rotavirového onemocnění uzdraví, osudový,“ upozorňuje lékařka. Dětští lékaři proto doporučují očkování proti rotavirům už teď, byť si rodiče vakcínu zatím musí zaplatit sami. Vakcína se skládá ze tří dávek a stojí okolo patnácti set korun. Nemoc začíná vysokými horečkami až 40 stupňů Celsia a akutním průjmem.
Zdroj: www.vitalia.cz