„Jsme velmi rádi, že se k nám sjíždí například i návštěvníci ze Slovenska ve svých krojích a dnes se na nás dojeli podívat třeba i členové folklórního souboru Púčik z Brna, aniž by u nás měli vystoupení" pochvaloval si člen organizačního týmu FS Javorina Antonín Reňák. A jeho tým nejspíš nachystal opravdu pestrý program. Mezi zajímavosti této akce je možné zařadit například soutěž o největší krasavici a šohaje plesu.

„Nejlepší tři krasavice a šohajé budou pozváni na podium a o absolutním vítězi poté rozhodnou již sami návštěvníci," přiblížil pravidla soutěže Antonín Reňák. Jedno z nejdůležitějších kritérií v této soutěži je podle něj „co největší krojová čistota".

„Největší šanci postoupit mají ti, kteří jsou oblečeni do zcela kompletního kroje, včetně všech doplňků," upřesnil člen organizačního týmu. Na vítěze pak čeká připravená šerpa šohaje či krasavice plesu.

Že pro stráňanské organizátory kroje znamenají opravdu mnoho, dosvědčují také hlavní ceny v tamější tombole.

„Chceme náš ples maximálně propojit s krojovou tradicí a tomu maximálně odpovídají i ceny pro vítěze," vysvětlil Antonín Reňák.

Na vítěze totiž čeká poukaz na ušití kroje v hodnotě 10 tisíc korun. Druhou cenou v tombole je pak pro změnu starý mužský stráňanský kroj, který se používal převážně pro pracovní činnosti. Zajímavá je určitě i další z cen, která čekala na svého výherce. Tou je sada pěti kusů šavlí, které rovněž neodmyslitelně patří k místnímu folklóru. Pořadatelé se tak maximálně snaží udržet specifickou atmosféru své akce.

„Myslím si, že náš ples je oproti jiným opravdu hodně lidový. Vše podřizujeme pouze folklóru a návštěvníci u nás například oproti jiným akcím vůbec nenajdou diskotéku, program je skutečně jen o dechovce a cimbálovce," vylíčil hrdě Antonín Reňák. Možná právě díky tomu si krojový ples ve Strání hledá své návštěvníky daleko za hranicemi obce.

„Jsme tady poprvé, naši přátelé nás pozvali a byli jsme velmi zvědavi, o jakou akci se jedná. Určitě jsme příjemně překvapeni zdejší atmosférou," popsal Richard Hovadík ze Zlína, který na ples dojel se svou kamarádkou.