Tím paloukem pro historicky první setkání včelaříků na Slovácku byl areál Ranch Nevada v Buchlovicích na Smraďavce, v němž se vystřídalo na devět desítek chlapců a děvčat – žáků základních škol a sedmi včelařských kroužků mládeže Slovácka, ale také z Luhačovic a Sazovic na Zlínsku.

Svojí návštěvou podpořila setkání Margita Balaštíková, poslankyně a členka rady Zlínského kraje a předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Karel Hladiš.

„Akce proběhla lehce v rekreačně sportovně pracovním duchu, kde se nesoutěžilo jako na Zlaté včele, ale například na vyznačené trase lesem děti plnily dobrodružné úkoly se včelařskou tématikou. Nechyběly ani dílničky, včely a spousta zvířat. Souběžně probíhaly přednášky pro vedoucí včelařských kroužků, pro včelaře a nevčelařskou veřejnost,“ uvedl hlavní organizátor setkání, jednatel buchlovické včelařské organizace a vedoucí tamních Chřibských včelaříků Miroslav Smatana.

Jedním z velkých cílů akce bylo přimět vedení základních škol, aby se nebálo umožnit založit a provozovat včelařské kroužky mládeže i na své škole.

Úspěch měl u zúčastněných dětí atraktivní zážitkový dvoudenní program se včelařskou tématikou, včetně medobraní, jímž bylo skutečné vytáčení medu. Jejich dospělý doprovod se přitom zúčastnil přednášky o tom, co obnáší založení včelařského kroužku a na jakou podporu se může kroužek těšit.

„Premiérový ročník setkání měl u dětí, které mají zájem o včelaření, velký úspěch. Výrazně se na něm podílela obětavá práce pana Smatany i jeho svěřenců z kroužku mladých včelaříků. Věřím, že účastníci setkání odjížděli domů z Ranche Nevada spokojeni, plni zážitků, ale i s novými včelařskými znalostmi a kamarády,“ nechal se slyšet šéf včelařů na Slovácku Karel Hladiš.