Družina Základní školy v Havřicích totiž bude muset ještě minimálně rok počkat na vybudování parkovacích stání. Rodiče tak i nadále budou zajíždět se svými auty na krajnici komunikace při nabírání svých ratolestí ze školy. O šrámy na lacích vozidel či drobné ťukance v často nepřehledné řadě aut není nouze.

„Situaci se u nás snažíme řešit už delší dobu a apelujeme na město, ať s auty něco udělá. Zatím se to obešlo bez vážnějších nehod, ale přece nikdo nebude čekat, až se opravdu něco stane,“ popsala urgentnost výzvy směrem k vedení Uherského Brodu vychovatelka v havřické školní družině Lenka Tomancová.

Budova jejího pracoviště, kterou navštěvují hojně dětí z nedaleké základní školy, se nachází kousek od cesty. Bez parkovacích stání se v době vyzvedávání školáků jejich rodiči stává úsek, jenž je jinak rovný a přehledný, nebezpečným místem.

„Sám jsem byl svědkem dvou či tří menších střetů aut za posledních pár měsíců. Situace se postupem času jenom zhoršuje, proto bychom byli rádi, kdyby si to vytyčilo město jako jednu ze svých priorit,“ dodal předseda osadního výboru v Havřicích Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Zatím peníze nejsou, ale časem snad budou

Podle jeho slov je navíc vše připraveno k realizaci podélného odstavného pruhu přímo u budovy družiny. Jediné, na co škola čeká, jsou peníze.

„Několikrát jsem na zastupitelstvu tuto otázku otevřel a urgoval. Bohužel je fakt, že v letošním rozpočtu s ničím takovým nepočítá. Doufám tedy alespoň, že bychom mohli začít s pracemi příští rok,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Havřicích a zároveň opoziční zastupitel Ctibor Boráň (ZVUK 12).

Financování podélného parkoviště se však podle radního Brodu Petra Vrány může ještě pozdržet.

„Tento rok se téměř jistě peníze nenajdou, ale v příštích měsících budu předkládat změněný střednědobý výhled rozpočtu města, to znamená plán na roky 2019 až 2023. Tam by se akce už mohla objevit,“ sdělil.

Naopak starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL) by chtěl začít už příští rok.

„O komplikacích kvůli parkování vím, mluvil jsem s ředitelem a chtěl bych realizaci parkoviště zahrnout do rozpočtu na rok 2020,“ dodal Ferdinand Kubáník.

Že prozatím šlo o drobné kolize potvrdil i mluvčí uherskohradišťských policistů Petr Jaroš. Ti od začátku roku museli řešit pouze dva případy dopravních nehod v ulici Brodská, s níž družina sousedí. K menším srážkám u družiny tak policisté většinou voláni ani nebyli.