„Jsou to účastníci v pořadí už čtrnáctého ročníku dobrovolných pracovních aktivit pořádaného na Modré. Pomáhají na skanzenu, vnitřních úpravách Metodějovy arcibiskupské školy, ale i při budování objektu Živá voda," vysvětlil Lubomír Sláma, správce Archeoskanzenu Mo­drá.

Práce ve workcampu je neplacená, hostitelská obec poskytuje dobrovolníkům pouze ubytování a stravu. „Tu každý den připravuje některá dvojice dobrovolníků, takže v průběhu workcampu ochutnají jeho účastníci jídla, charakteristická pro tu či onu zemi, z níž na Modrou přijeli," uvedla vedoucí workcampu Irena Varaďová z neziskové organizace INEX, která projekt s názvem Outdoor museum Modra pořádá.

Účastníky čekají také turisticko-poznávací akce v rámci východní Moravy. „Navštívíme hradišťský aquapark, Muzeum obuvi ve Zlíně a velehradskou baziliku. Těšíme se i na fotbalový turnaj a táborák s místními obyvateli," poznamenala druhá vedoucí Anna Koňaříková.

„Zajímám se o ekologii a do Česka jsem přijel proto, abych poznal jiný typ krajiny a přírody, než je ta naše," svěřil se Jumpei Shida z Japonska, student vysoké školy stavební. „Hledala jsem nějaký renovační projekt s archeologií," vysvětlila zase ruská studentka medicíny Elena Mesheheriaková, která si Modrou vybrala i proto, že slovanské jazyky jsou jednodušší na porozumění.

Workcamp spojený s archeologií přilákal i francouzského studenta stavebnictví Francoise Le Bourhise. „V Modré se mi líbí, ale protože jsem zde teprve několik dnů, zatím jsem nestihl poznat způsob života zdejších lidí ani jejich kulturu," uvedl Francouz.

„Protože se zajímám o architekturu různých zemí, chtěl jsem poznat i tu českou. Ta je úplně odlišná od té naší," vysvětlil své pohnutky student politologie z turecké Ankary Onur Kayalica. Protože rád fotografuje, bez fotoaparátu neudělá na Modré ani krok. „Věřím, že si z České republiky přivezu domů pěkné snímky staveb i přírody," dodal Onur.

Všichni dobrovolníci, kteří pracují ve skanzenu Modrá i na tamním projektu Živá voda se shodli, že workcamp je velice dobrou příležitostí k poznávání kulturních rozdílů a zdokonalování se v angličtině.