Mystickou atmosféru scény ze života Svaté rodiny, s názvem od Betléma ke Třem králům, tvořila u zídky pod kapličkou kulisa chléva s improvizovanými jesličkami, v němž bylo opravdu živé děťátko, třiapůlletá Barborka, manželů Zuzany a Vladimíra Sedláčkových z Modré. Ti se nad svou dceruškou v roli Jezulátka skláněli jako Josef a Marie.

Tajemnou atmosféru scény navodilo osvícené prostranství pod kapličkou, na němž se dvěma stovkám návštěvníků představil mužský pěvecký sbor z Modré se skupinou Lončáci, nejmenší dětičky z tamního souboru Modřánek a další účinkující. U jesliček nechyběl ani oslík Figo, který od jara do podzimu obveseluje svým hýkáním návštěvníky archeoskanzenu.

„Z prvotního nápadu, který se zrodil v roce 1990, se stala příjemná tradice, která se natrvalo usadila v naší obci," uvedl starosta Modré Miroslav Kovářík.

Živý betlém si podle něj získává každý rok hodně příznivců.

„Pořádáme jej nejen pro radost ze svátečního setkání našich občanů, ale i pro radost účinkujících," svěřil se starosta. Nepokrytě dal najevo, že několik let byl živý betlém koloritem Štědrého večera a zapustil v obci své kořeny. Mnohem větší počet příznivců si ale získal poté, co je pořádán až na Hod Boží vánoční.

I letos byl živý betlém na sněhu zbožným přáním pořadatelů a diváků. Modrá byla v pátečním podvečeru spíše zahalena do mlhy. Mírná ladovská zima při této akci tu naposledy vládla o vánočních svátcích v roce 2012.

„Jsou poselství, která přinášejí radost a světlo do našeho života. To vánoční narození Ježíše Krista k nim rozhodně patří a má smysl si jej rok co rok připomínat při živém betlémě, aby se lidem vrylo hlouběji do jejich pamětí i srdcí," nechala se slyšet Staroměšťanka Jana Pospíchalová.