Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Michala Janeby, je cílem soutěže Vesnice roku snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Dalším úkolem je zveřejnit i rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

„Z mého pohledu je soutěž zajímavá i tím, že vesnice soutěží také o finanční prostředky, ale v mnoha případech nejsou tím nejdůležitějším. Vesnice chtějí prezentovat svůj život, ukázat, že jsou upravené, pracují s dětmi a mládeží nebo udržují své tradice," sdělil náměstek ministra Michal Janeba. Vesnice podle jeho slov ukazují, že i v nich se dá žít kvalitně, že život na venkově má smysl a je kolikrát lepší než v městských aglomeracích.

Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova České republiky v roce 1995. Nesla název Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. O rok později se stalo jedním z vyhlašovatelů soutěže ministerstvo pro místní rozvoj se Svazem měst a obcí ČR, ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo až v roce 2007.

„Soutěž Vesnice roku je mým dítětem, ačkoliv spoluautorů bylo víc. Těší mě, že jsme dospěli do jejího 19. ročníku, že rok co rok se na vesnicích nacházejí lidé, kteří mají zájem o jejich další rozvoj. Díky tomu se mohou naše vesnice zúčastňovat i evropských soutěží," neskrýval radost Jiří Vačkář, vrchní ředitel regionální politiky ministerstva pro místní rozvoj.

„I letos budou všechny obce přihlášené do soutěže hodnoceny v celé řadě oblastí. Posuzován bude společenský život a aktivity občanů, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, jakož i o péče o krajinu," informoval Miroslav Kovářík, starosta Modré a vedoucí tamní Školy venkova. Netajil se tím, že první Zlatá stuha v prestižní soutěži Vesnice roku Zlínského kraje zamířila v roce 1995 právě na Modrou a pak ještě o deset let později.

„Účastníky semináři v Modré jsem informovala o činnosti Spolku pro obnovu dědiny na Slovensku, ale také o historii, pravidlech a podmínkách soutěže Dědina roku. My jsme se v této oblasti jezdili inspirovat na semináře do Modré," svěřila se Anna Kršáková, předsedkyně Spolku pro obnovu dědiny Slovenska. Podotkla, že slovenská soutěž se koná ob rok a letos bude její sedmý ročník.