„Na dnešní představení kamionové mobilní učebny jsme pozvali starosty obcí jako zřizovatele základních a středních škol, jejich ředitele a zástupce nejrůznějších firem, protože nám jde o propojení rodina, škola a firma,“ uvedl Karel Mareček, majitel BD Sensors Buchlovice, jeden ze spolumajitelů společnosti VISC Technology Truck, v níž se zrodil nápad na zřízení mobilní učebny.

V ní, nesoucí po stranách velký nápis Vezeme praxi do škol, budou probíhat kupříkladu kroužky pro žáky základních i středních škol, ve firmách BD Sensors a RayService Staré Město projektové dny. Zajímavá budou nejen témata, ale i fakt, že v ní budou učit odborníci z praxe, kteří si práci s žáky užívají stejně jako školáci.

„Boční prostory kamionu se po příjezdu na určené místo vysunou do stran, nastartuje se elektrocentrála a děti v učebně mohou zprovoznit stavebnice pneumatických, hydraulických a elektrických prvků, které jsou poháněny elektrikou, tlakovým vzduchem a kapalinou. Děti se v mobilní učebně třeba naučí, proč funguje píst, jakým způsobem se dá přepouštět kapalina a podobně.“ vysvětlil Karel Mareček funkci učebny, tentokrát nastavené pro děti od páté třídy základní školy až pro dospělé.

Den před premiérovým představením mobilní učebny se s ní seznámil ministr průmyslu a obchodu České republiky Jiří Havlíček. Po víc než půlhodině z ní odcházel nadšený. „Moc se mně pojízdná mobilní učebna v kamionu líbí. Jsem jí nadšený. Dovedu si představit, že by vláda uvolnila finanční prostředky na několik takových učeben, které by jezdily po České republice,“ nechal se slyšet ministr Jiří Havlíček.

VISC Technology Truck chce podle své jednatelky Sylvy Štěpitové přiblížit žákům základních škol i studentům středních škol techniku, učit je v atraktivním prostředí, zajímavou a interaktivní formou.

„Připravili jsme dvě tréninková pracoviště. První je v BD Sensors v Buchlovicích, kde se žáci budou učit programovat a nastavovat kolaborativní roboty, pájet, měřit a podobně. Druhé pracoviště je v RayService Staré Město. Zde budou žáci pomocí unikátní laserové makety vyrábět kabeláž, pracovat s 3D skenerem a tiskárnou, na poloautomatu se budou učit osazovat a oživovat desky plošných spojů,“ informovala jednatelka firmy VISC.