Než nechali vinaři místním i přespolním lidem rozdovádět chuťové buňky vínem z loňského roku a letošním burčákem a sladkými dobrotami, na prostranství pod víc než stoletou kapličkou Panny Marie požehnal modrým a zeleným perlám hroznů, koláčkům a loňskému vinnému moku kaplan velehradské farnosti P. Jiří Hebron, který přijal kněžské svěcení na Velehradě 2. července letošního roku.

„Na Velehrad jsem přišel ze Slovácka, z Dolních Bojanovic. Kudy tím slováckým krajem chodím, rád říkám, že jsem přišel domů, protože je to kraj slováckých lidí, krojů a zvyků. A tady v Modré vládne dnes krásná rodinná atmosféra toho blízkého setkání mezi lidmi,“ nechal se slyšet P. Jiří Hebron.

Zarážání hory

Po požehnání hroznům, koláčkům a vínu se pod kulisou církevní památky začalo odvíjet v jedinečné atmosféře tradiční komponované pásmo Zarážání hory. Třísetčlennému publiku zazpíval dětský sbor Modřánek, mužský a ženský sbor z Modré, zahrála dechová hudba Boršičanka a hradišťská cimbálová muzika Hora. Nechyběla ani úsměvná scénka podle starodávného zvyku s názvem Zarážání hory.

„Představil se nám tu dnes milý host, folklorní soubor z obce Cífer v čele se svým starostou Marošem Saganem a soubor z Liptova. Potěšilo mě, že naše pozvání přijala bývalá předsedkyně slovenského Spolku pro obnovu dědiny Anna Kršáková,“ neskrýval radost z návštěvy v srdci obce Modrá její starosta Miroslav Kovářík.

Ve Dvoře pod Starýma horama zarazili horu. Do vinice už ani krok
Ve Dvoře pod Starýma horama zarazili horu. Do vinice už ani krok

Hraběnka Markéta z Buchlova

Modřanské vinobraní si ani letos nenechala ujít hraběnka Markéta alias Markéta Hrušková z hradu Buchlova. Ulicemi Modré ji v načančaném kočáře přivezl párem koní z Holešova Karel Lúčka. „Děkuju vám za milé pozvání na vinobraní a přeju vám pěkné zrání hroznů," popřála hraběnka Markéta, opět ve z brusu novém outfitu pro Modřanské vinobraní.

Po programu u kapličky vyrazila krojovaná chasa a občané v doprovodu dechové hudby Boršičanky na obchůzku ulicemi Modré. „Na čtyřech zastaveních ve vesnici ochutnávali vína 25 místních vinařů, ale také letošní burčák. Kvalitu loňských vín posuzovala neúplatná rada starších a zkušených vinařů. Titul Šampiona vinobraní přisoudila velehradskému Michalu Burešovi za Rulandské bílé ročníku 2021,“ informoval Lubomír Sláma, jeden z pořadatelů vinobraní.