S prvními pokusy začít s místem něco dělat přišla učitelka Gymnázia Uherský Brod Zita Odstrčilová. „Bylo mi líto, že je tam jen prázdné místo. Něco tam chybělo, louka příštím generacím nic neřekne," prozradila kantorka. Při jedné z návštěv místa si prý všimla kamenů vyčnívajících ze země. Ty tvořily základy věže. Společně se studenty gymnázia a za podpory starostů uspořádala dvě brigády. Ty pomohly odkrýt kameny a podařilo se najít také původní sklep se schodištěm. Na všem spolupracovala se starosty obcí Drslavice, Veletiny, Hradčovice, Uherský Brod a Vlčnov. Všechny jmenované přispěly v říjnu dvaceti tisíci, aby mohly být zahájeny první práce.

Ty začnou dnes předáním prostoru stavební firmě. Ta by měla přibližně do začátku prosince upravit terén a sanovat základové pasy, aby nedošlo vlivem povětrnostních podmínek k narušení. Jestli se bude v obnově místa pokračovat, pak určí až schválení dotace, která by měla činit asi milion korun.

Zámeček Pepčín. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/archiv

Zámeček Pepčín. FOTO: Deník/archiv

„Bohužel máme informace, že je v programu přetlak žádostí. Slovenská strana má k dispozici 14 milionů eur, žádosti jsou v objemu 100 milionů eur," posteskl si Rostislav Mihel. Pokud ale přijde do Drslavic dobrá zpráva, chtěl by starosta, aby se v červnu na projektu pokračovalo. „V koutku duše bych pak doufal, že větší část bude hotová na konci srpna, abychom na tradičním ukončení prázdnin mohli prostor slavnostně otevřít," přeje si starosta Drslavic.

Jeho vlčnovský kolega Jan Pijáček připomněl, že Vlčnov umístil na prostranství informační ceduli o zámečku a hraběti, ale plně se ztotožňuje se záměrem Rostislava Mihela. „Pro mě je to piktogram minulých dob," nechal se slyšet Jan Pijáček.

Připomenutí místa jako takového je důležité i pro Jana Popelku, starostu Hradčovic. „Na finanční podpoře jsme se dohodli už na první schůzce ohledně zámečku. Jde nám o zvýraznění místa jako takového a jeho významu," dodal Jan Popelka.