Bál zahájil kulturní program, na kterém vystoupily Klebetnice, cimbálová muzika Babica a mužský sbor z Hluku, dál byla na programu už volná zábava. Pořadatelé si připravili i malé překvapení. Na dvoře místní tvrze si zkusili vyvolávat členové královské družiny, která byla na plese představena spolu s králem.

Letošního krále vybrali z několika hochů, kteří připadali v úvahu. „Měli jsme asi dva vážné kandidáty, museli jsme brát ohled na to, že vybraný bude muset komunikovat s médii, musí být vyzrálý,“ sdělil starosta Hluku Jan Šimčík.

K Poláchům šli zástupci města cíleně. Poláchovi jsou folklorní rodina. Dědeček nového krále byl primášem cimbálové muziky Dolňácko. Přemek Polách si nechal čas na rozmyšlenou, než na svou novou funkci kývl. „Rodina mi povykládala, co by mě čekalo. Také jsem si prošel hlucké zpravodaje, kde jsem viděl své předchůdce,“ popsal rozhodování nový vládce jízdy králů.

Na krojovém plese mohli účastníci vidět kroje hlavně z Hluku, ale objevily se zde lidové oděvy i z Ostrožské Lhoty. Obsazené byly oba sály na tvrzi. Ve větším hrála dechová hudba Šarovec a v malém cimbálová muzika Babica.

Jízda králů, která se v Hluku koná jednou za tři roky, se letos uskuteční první červencový víkend.

Kdo je nový král

Přemek Polách má 12 let. Na koni seděl jen jednou, takže si jízdu na něm bude cvičit. Když poprvé slyšel, že bude muset na červencové jízdě králů zpívat, lekl se. Nakonec se ale s povinnostmi své nové funkce smířil. Myslí si, že pro něj bude při průvodu nejtěžší, aby mlčel. O folklor se dříve moc nezajímal, je to sportovec tělem i duší.

Blanka Malušová