Zvláštností letošního jalubského koštu bylo lidové hlasování o nejlepším vzorku vína.

„Na ústřižek vstupenky mohl každý z koštujících napsat číslo vzorku vína, které ho nejvíce oslovilo, a kupon pak vodit do hlasovací urny. Rozhodovatt mohli návštěvníci pouze do 13 hodin,“ objasnil způsob hlasování Dušan Ondráš z občanského sdružení Přátelé vína, které rituál koštu jednoho z nejstarších a nejušlechtilejších nápojů organizovalo.

Nejvíce hlasů a titul Lidový šampion dostal vzorek Hibernal, výběr ročníku 2010 od Jana Kučery z Kostic, kterému degustátoři přiřkli 19,2 bodu.

Ústřižky, na nichž bylo vepsáno číslo vzorku lidového šampiona byly slosovány a vítěz, Jan Fajkus z Jalubí, převzal od pořadatelů několik lahví tekuté odměny.

„Mile nás překvapilo, že navzdory loňské slabší úrodě hroznů, na níž se podepsaly houbové choroby, se sešlo na letošním koštu jen o 76 vzorků vína méně než vloni v únoru,“ pochvaloval si Ondráš.

Jalubský koš nabízel k ochutnání 441 vzorků bílých a 281 červených vín.

„Škoda jen, že už hodinu po otevření výstavy nebyla k mání vína šampionů. Příště přijdu koštovat dřív a raději postojím půl hodiny před dveřmi kulturního domu,“ naznačil Vratislav Rychlík z Napajedel. Se vzorky které jeho chuťovým pohárkům neunikly, byli stejně jako on spokojeni znalci vína z Modré, Lubomír Sláma i Václav Kovářík.

Sedmdesát osm degustátorů ze Slovácka se před sobotním koštem v Jalubí sešlo se šestidenním předstihem. Po dvouhodinovém hodnocení přiřkli titul šampiona Ryzlinku rýnskému z pozdního sběru z roku 2009 od Stanislava Dočkala z Kudlovic.

Šampionem v červených vínech se stal vzorek Cabernet Moravia z pozdního sběru, ročník 2008, kterým se na koštu prezentoval František Kutálek z Vážan.

„Ochutnali jsme s kamarády dost vzorků vín, ale nejvíc se nám zamlouvaly vzorky Antonína Přílučíka z Jalubí. Škoda, že se ani letos jeho Ryzlink šedý, který měl stejné bodové hodnocení jako Stanislava Dočkala, a to 19,2, nestal šampionem,“ nechali se slyšet Jiří Novák ze Starého Města a Pavel Pokorný