„Vyjíždíme navzdory špatnému počasí. Syn to měl slíbeno a vzhledem k tomu, že na jaro nám do této akce něco přišlo, museli jsme vyrazit alespoň dnes, ačkoliv podmínky nejsou ideální,“ vysvětloval důvody své přítomnosti na startu stezky Muškátu moravského Staroměšťan Přemysl Bukvald.

Kromě této trasy vystartovaly ještě cyklistické oddíly ve čtrnáctém ročníku akce, která symbolicky uzavírá cyklostezky na Slovácku, na stezku Velehradskou.

„Celkový počet stezek jsem nakonec kvůli počasí zredukovali. Vybrali jsme z hlediska vinných sklepů ty nejzajímavější, tedy Moravský muškát a Velehradskou. Poslední ročníky nám ale vždy počasí přálo. Snad naposledy v roce 2008 na podzim jsme zažily podobný nečas,“ vzpomínala jedna hlavních organizátorek Na kole vinohrady z Městského informačního centra Uherského Hradiště Hana Patková.

Na uherskohradišťském Masarykově náměstí tak začínaly celkem čtyři skupiny, které daly dohromady něco málo přes sto účastníků. Ve srovnání se sedmi sty návštěvníky v roce 2018 tak šlo o razantní úbytek. Startovací pistolí i letos zahajoval objížďku vinohradů starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Je obrovská škoda, že nevyšlo počasí a znemožnilo nám tak atakovat další rekordy v návštěvností těchto vyjížděk. Můj velký obdiv tak mají alespoň ti, kteří přišli a neodradil je déšť,“ dodal Stanislav Blaha.

S polskou delegací směrem na Velehrad

Ani déšť a nepříznivé předpovědi jej neodradili, aby v sobotu 5. října usedl za volant a společně s přeshraniční delegací zamířil na uherskohradišťské Masarykovo náměstí.

Po sto třiceti kilometrech tak mohl pětapadesátiletý Vladimír Tancík z Otic u Opavy na Slovácku usednout za řídítka svého kola a vyrazit na jednu z tras, jejichž projetí vždy na začátku října symbolicky uzavírá cyklostezky.

„Poprvé, před osmi lety jsme jednomu z organizátorů pročistil střeva a od té doby se navštěvujeme a na uzavírání cyklostezek rádi jezdíme. Vždy volíme jinou trasu a za tu dobu máme asi vše projeto,“ přiznal Vladimír Tancík. Letos se i kvůli hostům z Polska vydal na Velehradskou stezku.

„Jsou nábožensky založení, tak jim chceme v tomto smyslu představit Velehrad. Na chvíli se tak odpoutáme od skupiny, ale poté se zase na akci vrátíme,“ vysvětlil plány na sobotní den Vladimír Tancík.

S podobnými regionálními akcemi má i ze svého rodiště dobré zkušenosti. Otice totiž navštěvují tisíce hostů kvůli Zelným slavnostem. Na Slovácko se ale vždy vrací rád.

„Jsou zde dobří lidé, dobré víno, je to dobrý kraj,“ dodal Vladimír Tancík.