„Když počítáme 679 registrovaných účastníků a k tomu více než 200 těch, kteří vyrazili neoficiálně, tak to máme velmi slušný počet. Největší zájem byl o novou, padesát kilometrů dlouhou královskou trasu ryzlinku rýnského, po které se vydaly na dvě stovky cyklistů,“ řekla Deníku Hana Patková z pořádajícího Informačního centra Uherské Hradiště.

A právě po královské trase šlapala do pedálů i šestičlenná skupinka z Klubu slovenských turistů Stupava.

„Už včera jsme na kolech dělali okruhy okolo Uherského Hradiště. Na této akci jsme sice poprvé, ale po březích řeky Moravy jsme šlapali do pedálů v minulosti už několikrát. Dnes se vydáváme na jedničku, na královskou stezku ryzlinku rýnského. To je totiž naše vinná značka,“ usmívali se na startu slovenští cyklisté. 

Zážitkové místo Stezkami trosečníka, otevřou uprostřed lužního lesíka v Uherském Ostrohu
Zážitkové místo Stezkami trosečníka, otevřou uprostřed lužního lesíka

Pěší může vína, kolik chce

V pěší skupince, jdoucí po 10 kilometrů dlouhé stezce Sadská, je 60 členů, k tomu dva koloběžkaři, jedenáct dětí a dva psi. Mezi nimi kráčí také Hradišťanka Milena Marešová. Ta v minulosti spolu s kolegyní ze Slováckého deníku Jitkou Machálkovou několikrát vedla pěší skupinu.

„Jednou jsem jela na kole, ale pěšky je to pohodlnější i vzhledem k tomu, že si člověk může v klidu dát vína, kolik chce,“ usmívá se Hradišťanka a dodává, že se akce účastnil také její syn Petr s manželkou Michalou a jejich ani ne dvouletým synem Radimem.

Ti jeli po 46 kilometrů dlouhé trase muškátu moravského. Mezi pěšími se vezou na kočárcích dvouletý Štěpán i o půl roku starší Laura.

„Na kole jezdíme pravidelně, ale pěší trasu šlapeme s dětmi poprvé. Zaučujeme je, ať si zvykají,“ prozrazují jejich rodiče.

Všechny cyklistické trasy jsou pojmenovány podle tradičních odrůd vína pěstovaných v místech, kudy trasy vedou. Do Polešovic, Boršic, Buchlovic, Břestku, Tupes a Starého Města vedla stezka Muškátu moravského, odrůdy vína vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.

Z Uherského Hradiště na opačnou stranu – do Kunovic, Hluku, Blatničky, Ostrožské Lhoty, Uherského Ostrohu a Ostrožské Nové Vsi mířila stezka Blatnického Roháče. Do vinného žlebu v Kudlovicích, na Modrou, Velehrad a do Tupes cyklisty zavedla stezka Rulandy bílé.

V Dolním Němčí otevřeli skatepark za tři miliony korun, k vidění byla také freestylová show.
V Dolním Němčí otevřeli skatepark za tři miliony. Podívejte se na VIDEO

Nová trasa - Královská

Na Velehrad, do Tupes, Zlechova a Starého Města vedla stezka Velehradská. Kdo dal přednost pěší chůzi před kolem, tomu byla určena pěší trasa Sadská. Vedla okruhem přes městskou část Mařatice a Vinohradskou ulici do městské části Sady k místním vinařům. Poté okruhem zpět do centra města.

Letos zcela nová cyklotrasa nesla název Stezka Ryzlinku rýnského – Královská. A proč právě královská? Důvodů je hned několik. Ryzlinku rýnskému se přezdívá „Král vín“.

Tento přídomek získalo víno díky své ušlechtilosti, legendám o jeho oblíbenosti mezi šlechtou a na císařském dvoře. Druhým důvodem je samotná trasa – vedla obcemi, kde se v pravidelných intervalech konají Jízdy králů – Vlčnov, Hluk, Kunovice.