Automobily zaplnily odstavné plochy v okolí Holubyho chaty těsně pod vrcholem i u šest kilometrů vzdálené Kamenné búdy.

Plné bylo také parkoviště na Hrabině, ze které museli lidé putovat na 970 metrů vysokou bělokarpatskou kótu pěšky či na běžkách celých deset kilometrů.

Zřejmě nejnáročnější však byla cesta na tuto vyhlášenou silvestrovskou akci pro několik skupinek cyklistů. Ti v mrazu šlapali do pedálů svých kol strmě do kopce po zasněžené silnici ze Slovenské strany.

Po nezbytném občerstvení u Holubyho chaty se příchozí ze všech koutů moravskoslovenského pomezí přemístili k více než půldruhého kilometru vzdálené památníku přátelství.

Tam tisícihlavý dav zazpíval obě státní hymny i Masarykovu oblíbenou Ach synku, synku. Pak pořadatelé zažehli vatru přátelství.

S apelem na spálení zloby a nenávisti přišli statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš spolu se starostkou Kunovic Ivanou Majíčkovou.

Přítomní na Javořině byli také všichni tři místostarostové města Uherské Hradiště a řada starostů ze Slovácka. Mezi těmi, kdo vystoupali na vrchol pěšky nebo na běžkách, byli také Arnošt Šidlo ze Strání a Milan Zámečník ze slovenských Šancí.

„Na silvestrovská setkání sem chodím už dlouhé roky. Dnes jsem dorazil s běžkami na nohou,“ poznamenal Šidlo.

Na tradiční túru do téměř tisícimetrové výše se v posledním dnu roku vydal také Zámečník.

„Pokračuji v rodinné tradici účasti na těchto setkáních. Tak jak na Javořinu chodil můj otec, i já šlapávám. Cesta trvá většinou půldruhé hodiny, ale když častěji uléváme i o hodinku se protáhne,“ řekl s úsměvem Zámečník.

Kulturní rozměr akci dodalo také vystoupení mužského pěveckého sboru z Kunovic i mužského a ženského pěveckého sboru z Míkovic, doprovázených cimbálovou muzikou Burčáci.