„Včera tu bylo plno, spousta lidí i více stánkařů," říká mi Monika Klásková, která vyrazila na náměstí už podruhé za dva dny, tentokrát s kočárkem. Vyšší páteční návštěvnost přisuzuji rozsvěcování vánočního smrku. Ten je ve tři hodiny odpoledne zhasnutý, ale podle informací brodského místostarosty letos svítí v kombinaci modré a žluté. Pod ním si kolemjdoucí mohou prohlédnout dřevěný vyřezávaný betlém.

A ještě o kousek dál vidím, co způsobilo rány, když jsem přicházela. Bylo to skutečně dělo. Svoje tábořiště tam totiž rozbil šermířský klub z Uherského Brodu. Většina jeho členů fungovala jako městská hlídka, která nejednou doprovodila účinkující na pódium a předvedla rovněž několik scének.

Útok na smyslové a především chuťové buňky si ve spodní části náměstí mohl dovolit řezník. Zatímco přikládal do polní kuchyně, houpalo se vedle něj ještě celé prase, další bylo naporcované na stánku. Kdo má raději něco sladkého, mohl si pochutnat na frgálech a dalších sladkostech.

Zajímavým doplňkem náměstí byly kovové koše, uvnitř kterých plápolal oheň. Komu napomohl k zahřátí svařák, mohl využít této možnosti. Nejvíce lidí se ale od 14. hodiny srocovalo před pódiem. Tam v sobotu začal program vystoupením Olšavěnky, pokračoval Vlčnovjanem a Vlčnovskými búdovými umělkyněmi nebo taneční skupinou Disneyland. Vyvrcholením pak byl ohňostroj v 17 hodin. Pořadatelům se nevyhnuly technické problémy, když jim vypadl zvuk. Tady cimbálová muzika Čardáš dokázala, že oni elektřinu nepotřebují. „Přišli jsme se podívat na Olšavěnku, kamarádka v ní má vnučku," prozradila Broďanka Marie Konečná.

Už v pátek si příchozí kromě rozsvícení vánočního stromu užili program souborů Oldšava i Olšava, vystoupilo seskupení Jakub z brodského gymnázia nebo flétnový soubor tamní ZUŠ. Dech se pak návštěvníkům jarmarku tajil při ohňové show Fuerza Del Fuego.