Nejblíže, jak to jen jde, bude celému aktu přítomen předseda Strany práv občanů-Zemanovci Vratislav Mynář z Osvětiman. „Mám to obrovské štěstí, že patřím mezi nejbližší lidi pana prezidenta," podotkl Mynář, který se zúčastní kompletního ceremoniálu ve Vladislavském i Španělském sále a také na Hradčanském náměstí. Slováckému deníku přiznal, že se na takovou slávu musel pečlivě připravit. „Kromě bot budu celý v novém – košili, kravatě i obleku," řekl.

Do Prahy má dorazit několik stovek příznivců nového prezidenta rekrutujících se převážně z řad Zemanovců a jejich rodinných příslušníků. Z Uherskohradišťska podle předsedy Mynáře vyrazil jeden autobus a několik desítek dalších lidí má jet po vlastní ose.

Někteří zákonodárci z převážně pravicové části politického spektra již předeslali, že se na inauguraci nechystají, uherskohradišťský poslanec Jaroslav Plachý (ODS) však mezi ně nepatří. „Každý poslanec, který skládal slib na zákony této země, by si měl uvědomit, že se jedná o ústavní akt. Je slušnost tam na těch pětačtyřicet minut zajít," myslí si zákonodárce, jenž jako jeden z mála hlasoval proti ustanovení přímých prezidentských vo­leb.

„Nepřímá volba byla nepochybně levnější, tradiční a vždy dávala dobré výsledky, samozřejmě až na období totality. Připadalo mně nešťastné, že druhé kolo volby nyní bylo poznamenáno mnohými vášněmi. Proto jsem raději ani nešel k urně," prohlásil Jaroslav Plachý.

Ani hradišťská senátorka Hana Doupovcová (ČSSD) nepatří k těm, kteří by nad účastí na inauguraci váhali. „Je to mimořádná záležitost. Bude pro mě ctí být u tak slavnostního aktu," nechala se slyšet senátorka Doupovcová.

Související Pobyt Miloše Zemana na Slovácku