Nad 233 vzorky bílých, červených a rosé vín s tradiční rozmanitostí druhů, vůní a chutí, na nichž byl patrný rukopis stovky vinařů ze 17 obcí jižní a východní Moravy a Rakouska, si přítomní zpříjemňovali sobotní odpoledne a večer.

Ani letos Huštěnovičtí titul šampiona výstavy neudělovali. Opět se přiklonili k soutěži o nejlepší kolekci tří vzorků vín, která tu zabodovala už před šesti lety. Nejlepšího průměrného hodnocení, a to 18,76 bodu, dosáhl u vzorků Merlot, Ryzlink vlašský a Sylvánské zelené Jan Poštůlka z Dolních Dunajovic.

K huštěnovickým koštům patří už osm let doprovodná akce Putování za vínem. Předloni pořadatelé ukázali rozmanitost vín ze středoslovenské a tokajské oblasti, loni nabídli návštěvníkům jedenáct vzorků vín ročníku 2007.

„Tedy ročníku, v němž jsme uspořádali první výstavu vín, do jejíž organizace, nás naši otcové a dědové zasvěcovali a pomáhají nám s nimi dosud. Dnes jsme putovali za jedenácti vzorky vín z Rakouska,“ informoval jeden z pořadatelů výstavy Milan Dvořáček.

Protože k ochutnávání vína na Slovácku patří cimbálová muzika, nechyběla ani v Huštěnovicích. Tentokrát to byla cimbálová muzika Šternovjan z Újezdu u Brna, z kraje bitvy tří císařů.

„Každý rok zveme na košt jinou cimbálovku. Na Moravě jich máme dost, tak ať je lidé poznají a užijí si jich,“ nechal se slyšet Milan Dvořáček.