„Den vína, letos obohacený o literárně a humorně laděnou konferenci na téma Víno a pokušení, je ojedinělý tím, že pořadatelé nechtějí kopírovat místní výstavy vín, ale každý rok si na něj vybírají skupinu příbuzných odrůd vinných moků. Letos to bylo Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava a Děvín, z červených odrůd Rulandské modré, Agni, Sevar, Laurot, Dunaj a Fratava,“ přiblíží unikátní akci Pavel Dvořan, člen pořadatelského týmu Folklorního studia Buchlovice, pro nějž je pěstování révy vinné ve dvouhektarové vinici v městyse pod Buchlovem, ale i výroba vína velkým hobby.

Než mohli návštěvníci Dne vína ochutnat ve věži Andělka a třech sklepech pod hradem některý z 639 vzorků vín od 242 vystavovatelů ze 73 vinorodých obcí, nenechali si v Tanečním sále Buchlova ujít literárně seriózní konferenci na krásné a z mnoha stran uchopené téma Víno a pokušení.

„Co bych k tomuto tématu řekl já? Když mně víno chutná, tak já o něm řeknu, že je šťavnaté a nutí mě k tomu dát si další a další doušek. A to je to pokušení, které bývá mnohdy velmi nebezpečné. Sám jsem to párkrát zažil, ale snažím se, aby se to nestávalo,“ řekne s úsměvem Pavel Dvořan.

Netají se tím, že v průběhu literární konference hovořilo na téma Víno a pokušení jedenáct významných osobností, mistrů mluveného a psaného slova. Kupříkladu Alexander Tomský, český politolog, publicista a nakladatel, Jaroslav Kovanda, zlínský básník, publicista, výtvarník a sochař, ale jak je tradicí i duchovní správce buchlovické farnosti P. Rudolf Chmelař.

„Otec Rudolf uváděl příklady, co je vlastně pokušení a jak mu odolávat. Řeknu stručně jeden z jím citovaných příkladů. Když si člověk ve vinné sklípku otevře sedmičku vína, které není dobré, tak se jej nenapije. A může si položit otázku: Odolal jsem pokušení, že jsem víno nepil, když jsem si sklenici s tím nechutným vínem otevřel? Nakonec kněz situaci zhodnotil tak, že pokušení je myšlenka, nikoliv samotný čin,“ vybavuje si Pavel Dvořan příspěvek buchlovického a zlechovského kněze, který se svým přátelům při koštování vína pochlubil unikátní malou kulatou čepičkou, kterou nosí katoličtí duchovní, zvanou solideo. Tu si přivezl jako dárek z Jeruzaléma.

V sobotním podvečeru se v prostoru vinotéky uskutečnila dobročinná aukce šampionů a vzácných vín. Výtěžek z ní zamířil k předčasně narozeným trojčátkům – Amálce, Žofince a Viktorce, která se narodila v pátém měsíci těhotenství a přinesla si na svět vážné zdravotní potíže. Čtyřiadvacetihodinová péče o ně, nákup rehabilitačních pomůcek a speciální výživa jsou pro jejich rodiče finančně velice náročné.