„Když se v červnu 2004 otevřel archeoskanzen pro veřejnost, řekli jsme si s jeho správcem a starostou Modré, že replika velkomoravského hradiště musí žít nejen historickými akcemi, ale také výstavami, divadlem a koncerty," zalistoval ve vzpomínkách Luděk Galuška, archeolog Moravského zemského muzea a člen folkové skupiny Nezapomeň. On tehdy přišel s nápadem pořádat folk folklorní večery. Jejich první ročník se uskutečnil v srpnu 2004 a jeho strůjci si na něj do dolňáckého kraje pozvali kamarády z

z Horňácka, cimbálovou muziku Petra Galečky. V průběhu času se do akce zapojila skupina Lončáci z Modré, v níž archeolog také hraje, zpívá a folkově folklorní večery i moderuje.

Návštěvníci dvanáctého společného hraní a zpívání pod hvězdami byli lačni vstřebávat hudební lahůdky v podání dvaadvacetileté Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova, která přijela obohatit tradiční akci z krásného koutu na samém jihovýchodě České republiky, z Horňácka.

V podání muzikantů zazněly tóny houslí, violy, cimbálu a basy. Kouzlo muziky vycházelo z toho správného horňáckého citu. Při poslechu cimbálovky si návštěvníci podupávali do taktu, zpívali si s ní, nebo jen tak sklonili hlavu, pohroužili se s tóny muziky sami do sebe a vnitřně si ji prožívali.

Chytlavými melodiemi se ve skanzenu představila folková kapela Nezapomeň z Uherského Ostrohu, která v příštím roce oslaví pětadvacáté narozeniny. Za zvláštní zmínku stojí výborná a živelná zpěvačka Věra Křápková. Svým zpěvem skvěle vystihla náladu pomalých písniček, jimž dala uvolněnost, zatímco v rychlých sršel její hlas přímočarostí.

Škoda jen, že kvůli dovoleným se se skupinou Nezapomeň představily jen „drobky" hudební skupiny Lončáků z Modré. Ale i tak tato směska hudebníků, doplněná ještě o muzikanty ze staroměstské skupiny Je nás moc, „vystřihovala" písničky přímo s klukovským potěšením.

Chvíli si je vychutnával i třicetiletý herec, hudebník a zpěvák Vojtěch Dyk s partnerkou Tatianou Vilhelmovou a synem Aloisem.

„Na Slovácku jsme na dovolené a tak jsme se dnes vpodvečer zastavili v Archeoskanzenu Modrá, kde zrovna probíhal folk folklorní večer. Oba žánry mám rád," svěřil se pražský herec.

Cílem folkově folklorního večera bylo opětovné muzikantské sejití lidí, kteří si to ve skanzenu nechtěli, jak se lidově říká, „natřít", ale společně si zahrát na ten svůj hudební nástroj, zazpívat, ale také pobavit nadšené milovníky zmíněných hudebních žánrů.

Nejeden z návštěvníků folkově folklorního večera si z něj cestou domů zanotoval tu či onu písničku, kterou na něm slyšel, mnohým ale zůstane ta či ona píseň dlouho v srdci a v mysli.