VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na dvě stě školáků prožilo užitečný den s lesníky z Chřibů

Desátý ročník Dne s Lesy České republiky (LČR) s podtitulem pro školy, který v pátek uspořádala Lesní správa Buchlovice, poprvé ve spolupráci Arcibiskupskými lesy a statky, sloužil k prezentaci práce lesníků.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Jubilejního X. ročníku Dne s LČR se zúčastnilo 197 dětí z šesti základních škol v působnosti Lesní správy Buchlovice.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Byl také zaměřen také na to, aby 197 žáků I. stupně základních škol lépe porozumělo hospodaření v lese a nahlédli v něm pod pokličku práce lesníků a dělníků.

„Lesy České republiky slaví letos čtvrt století od svého vzniku. Práci s dětmi a mládeží je u LČR věnovaná velká pozornost. Lesnická výchova, osvěta a environmentální vzdělávání jsou jednoznačným vkladem do budoucna," uvedl Pavel Zůbek, zástupce vedoucího buchlovické lesní správy a lesní pedagog. Cílem lesáků je podle něj i vedoucího lesní správy Ladislava Karáska umožnit žákům kontakt s lesem a s prací lesníků prostřednictvím vlastních osvětových projektů.

Akce, která byla už tradičně odstartována v Archeoskanzenu Modrá se zúčastnili žáků ze Základní škol Buchlovice, Dolní Němčí, Za Alejí a UNESCO Uherské Hradiště, Polešovice a Boršice. Teoretická a praktická část Dne s LČR byla zasazena do krásné přírody chřibských lesů za obcí Modrá, které obhospodařují Arcibiskupské lesy a statky. Žáci se svými pedagogy absolvovali procházku po naučné stezce Orlová, na níž si mohli ověřit, jak jsou na tom se znalostmi o chřibské fauně a flóře, podívali se, jak se provádí těžba motorovou pilou a přibližování dříví živým koněm, letos ale vůbec poprvé takzvaným koněm železným. Mnohé se žáci dozvěděli o tom, jak a čím se zalesňují lesní holiny, ale také jak se provádí sběr semen v korunách lesních velikánů.

„Na stezce Orlová jsme absolvovali 6972 kroků, což je necelých pět kilometrů," vypočítávala asistentka Základní školy Dolní Němčí Šárka Došková.
Podle vyjádření učitelky Pavly Procházkové z hradišťské školy UNESCO lákal děti na Dnu s LČR hlavně kontakt s přírodou. Souhlasně jí přikyvovala psycholožka školy Vendula Hubáčková. „Mně se nejvíc mi líbilo přibližování koněm a hříbátko, které při tom v lese i na skládce pobíhalo," svěřila se žákyně dolněmčanské školy Kamila Stojaspalová.

Den s Lesy ČR byl zasazen nejen do lesních porostů, ale odvíjel se také v moderském skanzenu, kde mohli školáci vidět ukázky vábení zvěře, výcvik loveckých psů, práci se včelstvem, zastříleli si z luku, házeli oštěpem, obdivovali opeřené dravce, ale také si u táboráku opékali špekáčky, kterými je lesáci počastovali.

„Těší mě, že buchlovičtí lesáci se věnují práci s dětmi, stejně jako se jí věnujeme u nás v rámci Lesnických dnů. U nás na Slovensku máme speciální odbor na lesní pedagogiku, kde dětem přibližujeme význam a činnost lesa," informoval Jozef Zatlukal, pracovník Generálního ředitelství Lesů Slovenské republiky v Bánské Bystrici.

Autor: Zdeněk Skalička

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Holík- SPD

Jaroslav Holík: Výsledky úspěšnějších stran ukazují, že stále máme co zlepšovat

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Polotmavý šestnácti stupňový speciál Rochus či americká IPA. Celkem šest druhů piva mohli ochutnat návštěvníci letos již čtvrtého Oktoberfestu v Uherském Hradišti, který se tentokrát konal v prostorách Jarošovského pivovaru.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení