„Ať vám slouží v dobrém,“ ozývá se z úst starosty Strání Antonína Popelky, který svěřuje klíče čerstvě požehnaného hasičského vozu Scania veliteli sboru ze Strání Antonínu Zámečníkovi.

Tomu se klíče v rukou ale dlouho neohřejí. „Žádám staršího sborníka Petra Voráka, aby předstoupil, abych mu klíče předal a vozidlo mohlo začít sloužit k zásahu,“ oznamuje velitel Antonín Zámečník.

O pár minut později už zahajuje kulturní program mladá dechová hudba Javorinka. „Kdyby byla Morava jako je Slezko,“ rozléhá se náměstím zaplněným lidmi.

„Dáme si něco k pití a pak omrkneme hasičkou techniku,“ shodují se dvě kamarádky u stánku s občestvením. Nechybí ani zábavné atrakce pro děti.

Největší přízeň si získává obrovská nafukovací skluzavka ve tvaru hasičského vozidla.

„Děti se dobře baví, líbí se nám tady,“ hodnotí akci Veronika Spišiaková ze Slovenska, která si do nedalekého Strání udělala výlet s rodinou.

To už se ale náměstí chystá první z hasičských ukázek, které se ujímají hasiči z Hluku se svojí historickou stříkačkou.

„Ruční pístová stříkačka byla vyrobena v roce 1888, v té době patřila mezi špičkové výrobky,“ komentuje hašení zapáleného papírového domku velitel Antonín Zámečník.

A zábavné odpoledne pokračuje dál. Na programu je ještě několik hasičských ukázek nebo třeba vystoupení zpěváka Honzy Grebíka.