Ztratil dům, musel se vypořádat s exekucemi, které vzhledem ke svému zdravotnímu stavu neměl jak splácet, a v posledních měsících mu navíc hrozí vystěhování na ulici.

Jednou z posledních nadějí, jak se před nuceným bezdomovectvím chtěl uchránit dnes padesátiletý invalidní důchodce, je zisk městského bytu.

Ačkoliv je svým případem typickým člověkem v nouzi, získat nový domov se mu zatím nepodařilo.

„Jsem odkázaný vzhledem k pracovní neschopnosti na důchod, který není špatný, ale rozhodně nedokáži utáhnout byt s komerčním nájmem. Proto jsem zažádal ve spolupráci se sociálními pracovnicemi o přidělení městského bytu v Hradišti. Ten jsem však nedostal,“ zoufal si Petr Sás.

O byt na ulici Jana Žižky měl zájem i proto, že by to měl pár minut za svým lékařem, kterého kvůli zdlouhavé rekonvalescenci musí téměř denně navštěvovat.

Ujít jakoukoliv větší vzdálenost pro muže, který se po mrtvičce musel několik roků opět učit jíst či mluvit, což s většími potížemi dnes zvládá, je totiž velký problém.

„Ani nevím proč mi nebyl přidělen, jenom mi došel dopis a tím to skončilo. Mám strach, že zůstanu na ulici,“ prozradil svoji obavu Petr Sás.

Odmítnutí v něm však nevyvolalo pouze strach, ale i rozhořčenost.

Podle jeho informací totiž podobné byty, jejichž nájem je oproti komerčnímu značně snížený, dostávají bez problému zaměstnanci města.

Takovou spekulaci však mluvčí radnice Jan Pášma odmítl.

„Zaměstnanci města mají stejné možnosti jako kterýkoliv žadatel. Všechny volné byty jsou vždy zveřejňovány na úřední desce města, kde si na ně může podat kdokoliv žádost,“ reagoval.

Problém podle něj spočívá v tom, že zájem o tyto byty převyšuje možnosti Hradiště.

„Není výjimkou, že se na jeden byt hlásí až třicet uchazečů,“ poznamenal Jan Pášma.

Ve svých odpovědích však neupřesnil, kolik městských zaměstnanců zároveň využívá městský byt, stejně ani jako to, proč nebyl Petr Sás vybrán mezi ty šťastnější jedince, kteří volné byty získali.

Jak posuzování vypadá proto přiblížila ředitelka Senior centra Uherské Hradiště a zároveň předsedkyně komise pro bydlení Jitka Víchová.

„Je několik kategorií městských bytů. U nově opravených se soutěží o nejvyšší nabídku, nicméně poté máme byty od 57 korun za metr čtvereční, kde se nám schází více žádostí najednou. V té chvíli samozřejmě hraje roli sociální situace jedince a často se preferují třeba samoživitelky s dětmi nebo samoživitelé,“ upřesnila Jitka Víchová.

Petr Sás má v současnosti podanou ještě další žádost na dům s pečovatelskou službou v Jarošově.

Právě tam by podle Jitky Víchové mohl mít šanci uspět.

„Preferujeme uchazeče, kteří opravu péči ošetřovatelek potřebují, nicméně o Jarošov vzhledem ke vzdálenosti od centra není takový zájem. Pokud by ani tentokrát neuspěl, doporučila bych zajít na sociální odbor a poptat se po bytech v okolí Traplic. Jejich seznam i volné kapacity mají jistě k dispozici,“ dodala Jitka Víchová.

Městské byty v Uherském HradištiUherské Hradiště v současnosti vlastní 685 bytových jednotek, z nichž je 45 vyčleněno pro příjmově vymezené osoby. O přidělení bytů vždy rozhoduje rada města po projednání žádostí v bytové komisi. Běžné nájemné v městských bytech se pohybuje od 52 korun za metr čtvereční do 67 korun za metr čtvereční. Byty pro příjmově vymezené osoby mají stanovenou sazbu na 37 korunách za metr čtvereční. V praxi to znamená, že malý byt o velikosti třiceti metrů čtverečních lze od města získat za 1800 korun měsíčně, v sociálních bytech se částka pohybuje okolo 1100 korun.