Rynek zalitý slunečními paprsky dýchal už od 14. hodiny kouzelnou sváteční atmosférou, kterou si nenechalo ujít na tisíc lidí z Buchlovic a širokého okolí. Ti na předvánočním trhu s názvem Vánoce městyské, ale hlavně domácí, zaměnili předsváteční chvat za pokojnou chůzi mezi dvaceti prodejními stánky, chvíli postáli s prodejci i se známými, vyměnili si pár vlídných slov a nechali se unášet kulturním programem.

Ten se odvíjel na pódiu před restaurací U Páva. Na něm se prezentoval folklorní soubor Děcka z Buchlovic, Buchlovská schola a Farní sbor, mužský sbor Folklorního studia Buchlovice, Rock babky, část bývalého legendárního pěveckého sboru Ladies BUDU, složeného z uživatelek Domova pro seniory Buchlovice a seniorek z okolních obcí, ale stále pod taktovkou Antonína Gajdoše z Velehradu. Z pódia také zazněly písničky dětí buchlovické základní a mateřské školy.

Velkým tahákem zejména pro děti, ale i pro dospělé, byl v neděli po setmění příjezd Mikuláše, taženého koňským potahem Antonína Nevřivy, majitele Ranče Nevada na Smraďavce. U hasičské zbrojnice nasedli na vůz čtyři pekelníci - Miroslav Špalek, Josef Horák, Michal Jošek a Martin Buchtík. Ozdobou vozu a následně i pódia před restaurací U Páva byli tři andělé, a to Marie Skládalová, Veronika Šaratová a Kateřina Sonntagová.

Na buchlovickém náměstí rozsvítili v nedělním podvečeru vánoční strom
Jako Mikuláš rozdávám radost dětem půl století, svěřuje se Jindřich Dostál

„Jsem velice ráda, že na dnešní adventní akci byla účast opravdu velmi hojná, tisíc dospělých i dětí, za což jsme velice rádi. A počasí? To bylo jako na objednávku slunečné. Skutečným zážitkem byl mikulášský průvod dávných tradic, který byl po letech obnovený,“ neskrývala radost buchlovická starostka Pavla Večeřová.

Jedním dechem dodala, že průvod se podobal masopustnímu. „Byly v něm postavy světlonošů, smrtky, husára, cigánky, dvou Lucií v rukou s husími křídly, ale chyběla v něm jenom svatá Barbora. Můj velký dík patří Folklornímu studiu Buchlovice a našim dobrovolným hasičům, kteří masky a organizaci průvodu zajistili a měli ji pevně v rukách,“ vysekla jim poklonu první žena městysu Pavla Večeřová.

Na osm stovek lidí pozdravil z pódia U Páva Mikuláš alias Jindřich Dostál (65), starostka Buchlovic a kněz P. Rudolf Chmelař. Poté byl na náměstí rozsvícen vánoční strom. Ani letos Mikuláš nepotřeboval listovat v nebeské knize, aby se z ní dozvěděl, které z dětí bylo hodné a které občas zazlobilo. Všechny děti tvrdily, že byly po celý rok hodné. Mikulášovi recitovaly básničky a zpívaly písničky, za což je cherubíni odměnili dárky, kterých věnoval městys na sto osmdesát.