To je menu, kterým se mohli nechat pohostit návštěvníci hradu Buchlov. V sobotu se tam konala už čtvrtý ročník akce Co vonělo z hradní kuchyně. Na jídlo a stolování byl zaměřený i výklad speciálních gastro prohlídek.

„Hostiny se dříve konaly odděleně. Až ve 13. století přišla z Francie novinka v podobě společného stolování žen a můžu," prozradili průvodci na trase.

Jednou ze zajímavostí, kterou se příchozí dověděli, bylo například i to, že dříve bylo podle kodexu neslušné olizovat lžíci nebo si před napitím neutřít ústa.

Víno mohli zájemci ochutnat v hradní kapli, prezentoval se tam jím Vít Soják. Hlavní chod pak na ně čekal v rytířském sále a sladká tečka v černé kuchyni.

„Všechno bylo dobré, překvapila mě ta bylinková polévka. Myslela jsem, že mi to nebude chutnat a chutnalo," pochválila menu na Buchlově Kateřina Káňová, která přijela na ochutnávku na doporučení přátel z Kroměřížska.

Na výběru receptů a výrobě jídla se s kastelánem podílelo HB Collegium.

„Pro letošní ročník jsme vybrali recepty z kuchařské knihy, kterou sepsal mezi lety 1345–1354 Michael de Leone, který byl notářem arcibiskupa z Würzburgu. Kuchařka obsahuje více jak sto receptů," uvedla Libuše Mikulová z HB Colegia.

Dodala, že kniha byla pravděpodobně určena měšťanskému čtenářstvu. Jedná se totiž z větší části o pokrmy, na něž jsou využívány dražší ingredience, jako jsou mandle, šafrán a rýžová mouka, která nebyla tenkrát běžně dostupná.

Na druhém hradním nádvoří mohli návštěvníci, kteří nechtěli absolvovat celý gastro okruh, ochutnat speciality z dýmníku, sladké i slané kaše, žitné a škvarkové placky s omáčkami. Čekala tam na ně i jedna novinka. Tou byla hliněná chlebová pec, ve které se pekl domácí chleba.