Euforická vlna loučení s právě končícím školním rokem a přivítání dvou prázdninových měsíců přilákala na Buchlov stovky dětí, rodičů a prarodičů z různých končin naší vlasti. Kluci a holky byli plni elánu zejména v římském táboře, kde probíhal výcvik rekrutů a ukázky bojů. „S dětmi jsme atraktivní formou rekonstruovali boj mezi Barbary a Římany. Jejich rodiče jsme oblékli do římských vojenských mundůrů a brnění, kluci a holky se snažili Římany porazit nikoliv kopími, ale velice útočnými tenisáky," popsal Ivo Berta ze skupiny historického šermu z Litovle nelítostný boj dětské drobotiny s dospělými, kteří byli před útočícími dětmi chráněni brněním.

„Už ani nevím, kolik tenisáků jsem na Římany naházel. Co ale cítím, to je bolest ruky. Ale ta přejde. Hlavně, že jsme rodiče porazili," smál se desetiletý Ivan Třebeticky z Vranova nad Dyjí. Na své si přišli kluci a holky při pohádkách od Lenky i na čtyřech speciálních dětských okruzích s pastelkami po hradu. „V půjčovně kostýmů mě paní Jošková ze správy hradu oblékla do kostýmu princezny. A těch korunek na hlavu, co jsem si mohla vyzkoušet, než jsem si vybrala tu, co mně nejlépe na hlavě seděla," líčila Jitka Valášková půlhodinové převlékání v provizorní kostymérně.

Na nádvořích hradu si mohli kluci a holky vyzkoušet skládání vitráží, v krmení Otesánka, otestovat si rovnováhu, stínat hlavy draka, Pohladit si výra nebo jen okukovat opeřené dravce. Na paravánu si mohli děti i dospělí zastřílet na cíl z luku. I o žaludky návštěvníků bylo v pevnosti postaráno. U hradní galerie mohli lidé ochutnat dobové placky s marmeládou nebo česnekem. Vůně uzených klobás a masa se linula z dýmníku. „Jsou to čtyři kůly zatlučené do země a vypletené vrbovým proutím. Ty jsou omazány zevnitř i zvenčí hlínou, která je náležitě vypálená," popsal starobylou hradní udírnu kastelán hradu Rostislav Jošek.

Pomyslnou tečkou za sobotní akcí byla ve večerních hodinách na hradě premiéra pohádky pro děti i pro dospělé. Nesla název Jak se peklo zadlužilo. Scénář napsal Jaroslav Koloděj a v březnu ji začal nacvičovat buchlovický ochotnický spolek J. K. Tyla pod režisérskou taktovkou buchlovského kastelána Rostislava Joška. „Dva roky ochotnický spolek, jehož jsem byl členem, žádnou hru nenacvičil. Chyběl režisér. A tak jsem se toho postu ujal já," prozradil s pousmáním kastelán. Pro pohádku vytvořil podle vtipných návrhů výtvarníka Ivana Křemečka kulisy, ale také si v pohádce, pro niž zhotovila správkyně hradního depozitáře Libuše Mikulová kostýmy, zahrál jednoho z čertů.