„Mám hezký vztah k památkám a hradu Buchlovu a proto si myslím, že tyto věci patří právě tam a ne do nějakého antikvariátu,“ vysvětlila Šivarová důvod svého velkorysého činu.

Drobnosti z domácí výbavy Berchtoldů pocházejí od špičkových anglických řemeslníků. Taška a kalamář byly vyrobeny po roce 1863 luxusní londýnskou firmou Clark 20 Old Bond Street. A jak se vlastně dostaly do vlastnictví Dobroslavy Šivarové?

Její manžel je dostal darem při promoci od svého strýce. Ten s největší pravděpodobností historické předměty získal poté, co po druhé světové válce museli Berchtoldové opustit své panství. Část jejich osobního vlastnictví pak byla k mání při prodeji v buchlovickém zám­ku.

Nezištné gesto Šivarové příjemně překvapilo celou správu chřibské pamětihodnosti.

„Je to ojedinělý čin, kdy se věci vrací ze soukromích rukou zpět na hrad a jistě by byl hoden následování,“ poznamenal kastelán.

Věci čeká standardní postup, kdy obdrží své inventarizační číslo a pracovníci správy hradu je již v příští sezóně nainstalují do některé z expozic věnované Berchtoldům. Na rozdíl od hradů a zámků muzea získávají předměty do svých sbírek poměrně často.

„My sbírkové předměty také nakupujeme, ale zejména v případě národopisných předmětů dostáváme od lidí dary poměrně často. Většinou jsou to ale věci po rodičích či prarodičích,“ doplnil ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.