V porovnání s minulým ročníkem se jednalo o více než dvojnásobný počet příchozích. Do ambulance v Uherském Brodě letos dorazilo 122 zájemců, v Uherskohradišťské nemocnici provedli zdravotníci základní vyšetření ledvin u 339 lidí.

Uherskohradišťská nemocnice pořídila špičkový digitální rentgen
Uherskohradišťská nemocnice pořídila špičkový digitální rentgen a nová lůžka

„Z celkového počtu vyšetřených osob nebylo u nikoho zjištěno vážné onemocnění, přibližně u pěti procent klientů byl zaznamenán mírný nález, ojediněle se pak jednalo o středně závažný problém. Pacienty s patologickými nálezy postupně informujeme telefonicky a domlouváme se na dalším postupu,“ sdělil primář oddělení nefrologie a dialýzy Lubomír Strnadel.

Uherskohradišťská nemocnice spouští nový podcast
Uherskohradišťská nemocnice představila nový podcast s názvem Pulsování

Preventivní akce se zúčastnila také Lucie Podholová ze Starého Města. „O této možnosti jsem se dozvěděla na sociálních sítích. Od sedmnácti let docházím na nefrologii s ledvinovým kamenem, nedávno jsem také prodělala bolestivou ledvinovou koliku. Nechtěla jsem proto ponechat nic náhodě a ledviny jsem si přišla zkontrolovat,“ zdůvodnila svou účast paní Podholová.

"Díky preventivnímu vyšetření dokážeme zachytit nastupující problém včas a zahájit léčbu co nejdříve." Lubomír Strnadel, primář

Mezi nejčastější obtíže, se kterými pacienti přicházejí do nefrologické ambulance, patří infekty močových cest a problémy s ledvinovými kameny. „Tato onemocnění jsou doprovázena bolestivými stavy a pro pacienty jsou jasným signálem, že mají navštívit lékaře," zdůraznil primář Strnadel.

Existuje však také řada onemocnění ledvin, u kterých se příznaky a potíže projeví až v pokročilých stadiích nemoci. "Díky preventivnímu vyšetření moči a krve však dokážeme zachytit nastupující problém včas a zahájit tak léčbu co nejdříve," poukázal lékař na důležitost prevence.