Průměrná mzda na konci roku 2007 dosahovala v regionu 20 161 korun, tedy o více než patnáct set méně než činí celorepublikový průměr. Kromě Pardubického kraje, který zaostává přibližně o čtyři stovky, je na tom Zlínský kraj nejhůře.

„Ceny potravin jsou zde srovnatelné i s hlavním městem a vlastní bydlení téměř také. A mzdy jsou tam přitom daleko vyšší,“ poukázala Dohnalová na rozdíly ve finančních možnostech obyvatel jednotlivých krajů.

Rozdíl mezi průměrnou mzdou v kraji a v rámci celé republiky spočívá podle ní ze dvou příčin.

„V zásadě je to dáno tím, že na Zlínsku jsou nižší mzdy ve všech profesích nebo že velkou skupinu tvoří méně placené skupiny lidí,“ zauvažovala. V prvním případě to prý potvrzuje snižování životní úrovně, v druhém fakt, že podstatná část obyvatel v kraji se má daleko hůře než zbývající.

Základní potraviny lze přitom koupit za srovnatelné ceny ve Zlíně, Brně, Ostravě nebo Praze. „Rozdíly jsou nepatrné,“ potvrdila mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková.

Podobná je i situace na trhu nemovitostí. Například ve Zlíně Malenovicích lze koupit byt 2 1 od 1,3 do 1,7 milionu korun. V okrajové části Prahy potom kolem dvou milionů. „Ve Zlíně možná rostou ceny bytů a nemovitostí kvůli jeho atraktivitě,“ připustila Dohnalová.

Velkých rozdílů v cenách na Zlínsku a jinými městy v republice si všímají i lidé, kteří zdejší region navštěvují.

„Když jsem sem poprvé přijela, byla jsem hodně překvapená, o kolik dražší jsou zde například základní potraviny,“ upřesnila pětašedesátiletá Milada Nováková z Vyškova. Mouku prý koupí ve Vyškově o polovinu levněji než ve Zlíně. „Jelikož jezdívám často tam a zpátky, nakoupím si většinou raději ve Vyškově,“ dodala. Čtyřiašedesátiletá Marie Zárubová žijící v Chrudimi rozdíl v cenách potravin potvrdila také. „Jsem ráda, že tady nebydlím,“ prohlásila.

A dráž ve Zlíně vyjdou i léky. „Počítám tak o deset procent, ale při větším odběru to v peněžence poznám,“ doplnila Nováková z Vyškova.

Podle Dohnalové za to může velká poptávka, která umožní obchodníkům nasadit vyšší ceny. „Tu ovlivňují podstatně i Slováci, kteří sem jezdí nakupovat,“ dodala.