„Peníze jsou určeny na každoroční zajišťování veterinárních přípravků. Jde především o nákup medikovaného krmiva. Pokud toto krmivo není aplikováno, je zvyšováno nebezpečí šíření některých parazitárních onemocnění přenosných i na domácí užitková zvířata,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.

Léčivo budou myslivci roznášet na stanoviště v lese v zimním období, kdy je příroda pokrytá sněhovou pokrývkou a zvěř má největší nouzi. „Několik tun přípravku ve formě granulí budeme rozmisťovat v jeden den plošně po celém okrese, protože tak je to nejúčinnější,“ přiblížil předseda zlínského Okresního mysliveckého spolku František Libosvár.

Medikament cermix, který nimrodi smíchají v poměru jedna ku devíti například s vojtěškou, má pomoci předcházet parazitálním chorobám, zejména střečkovitosti. „Střeček, který je podobný velké mouše, klade na zvěř vajíčka, ze kterých pak parazitují larvy v dutině nosní či pod kůží. Zvířata pak mají obrovské bolesti. U nás díky prevenci střečkovitost úplně vymizela,“ vysvětlil předseda zlínského mysliveckého sdružení Stráž Zdeněk Kadlčík.

Myslivci však budou muset na prevenci zvěře ve své honitbě přispět i sami. „Metrák granulovaného krmiva s léčivem vyjde na čtyři tisíce sedm set korun. Dotace představuje z této částky asi třináct set korun,“ doplnil Libosvár.

V říjnu se přikrmuje spárkatá zvěř jadrným krmivem. „Říká se tomu pozadek. Je to kukuřičný nebo pšeničný odpad. Dáváme jej srnčí, dančí a mufloní zvěři, aby získali tuk a lépe přežili zimu. Seno budeme dávat do krmelců až na konci října,“ doplnil předseda fryštáckého Mysliveckého sdružení Ondřejovsko Vladislav Slaměna.