Jenže to je obrázek diametrálně odlišný od celorepublikové reality. V ní SPOZ utrpěla ukrutnou prohru, důvěru jí dalo asi 1,5 procenta voličů. Krajský lídr SPOZ a hradní kancléř Vratislav Mynář, jenž z Osvětiman vybudoval baštu své strany, v sobotu navečer netajil obrovské osobní zklamání.

„Zcela upřímně, nad výsledkem 1,5 procenta jsem před volbami vůbec nepřemýšlel. Ani ve snu by mě nenapadl. Je to velká porážka," konstatoval s tím, že na vysvětlení nečekaného krachu je ještě brzy.

Nezapomněl však okomentovat ani osvětimanský výsledek. „Děkuji obyvatelům městyse za to, jak hlasovali. Věřím, že je to ocenění mé dlouhodobé práce, která je tady vidět," obrátil se Vratislav Mynář ke svým spoluobčanům.

Z neúspěchu je prý potřeba se nyní vyspat a s čistou hlavou provést analýzu negativního signálu ze strany voličů. Přesto však vedoucí kanceláře prezidenta Zemana nadále věří, že SPOZ je zavedenou a stabilní součástí politického spektra České republiky.

„Na tom nic nemění ani aktuální tristní volební výsledek. Budoucnost vidím v množství přidělených preferenčních hlasů, pánbů za ně zaplať. Na to se zaměříme," uzavřel.