Vratislav Mynář, který je i zastupitelem Osvětiman, uvedl, že zamítavé rozhodnutí čekal.

„V prezidentově okolí padají hlavy a bezpečnostní prověrky. Ptám se, jestli NBÚ posuzuje všechno tak, jak má, nebo je to jen politikum," řekl kancléř v České televizi s odkazem na odebrání prověrky náčelníku vojenské kanceláře Hradu Rostislavu Pilcovi nebo jednomu ze Zemanem navržených kandidátů na post velvyslance.

Zpochybnil rovněž úředníky NBÚ, kteří o udělování prověrek rozhodují. Podivil se například nad skutečností, že zatímco on obdržel obálku se zamítnutím rozkladu až 4. ledna, v médiích se tyto informace objevily už v polovině prosince.

„Úředníci, kteří posuzují, zda si zasloužím důvěru, mají také prověrky, ale sami pouští tyto informace," uvedl s tím, že zvažuje podání stížnosti na únik informací.

„Rozhodnutí ředitele NBÚ nabývá právní moci dnem jeho doručení účastníku řízení," řekl mluvčí NBÚ Radek Holý.

Mynář má nyní 30 dnů na to, aby podal žalobu k Městskému soudu v Praze. Poslední možností je pak podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek.

Prezident republiky je připraven kancléře odvolat.

„Pokud ani soudní řešení nepřinese pro něj pozitivní výsledek, tak ho odvolám. Na hradě mu ale najdeme důstojné místo," nechal se slyšet Miloš Zeman při včerejší návštěvě Libereckého kraje.

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Vratislav Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky.

Ze zákona sice bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné k výkonu funkce kancléře nepotřebuje, podle některých názorů ale bez ní nemůže plnit své povinnosti. (poh)