Zpívali svobodní chlapci, mladí ženáči i pořádní chlapi, co už něco zažili. A tak je to tady pořád. Proto nebyl problém ustavit regulerní mužský pěvecký sbor. Určitým impulzem byl vznik cimbálové muziky Burčáci i folklorního souboru Míkovjan ve druhé polovině 60. let minulého století. Jejich společného vystoupení koncem roku 1970 se zúčastnil i mužský sbor a byl takto oficiálně ustaven.

Hlavním tahounem byl tehdy zpěvák Zdeněk Snopek (také zkušený tanečník Hradišťanu a vítěz okresní soutěže zpěváků O Slovácký koštéř). V té době bylo na Slovácku jen pár příležitostných mužských sborů, a tak o vystoupení nebyla nouze. Mimo Míkovice se sbor poprvé představil na Kopaničárských slavnostech ve Starém Hrozenkově v roce 1971, pak už následovaly Dolňácké slavnosti v Hluku, mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, Jízdy králů ve Vlčnově, v Kunovicích a Hluku, Kosecké písně v Buchlovicích, Slavnosti na Javořině, Ples Květů v Praze, Slovácký ples v Praze a v Brně, každoročně Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, Popovský kontráš, Krajské dožínky v Kroměříži, Legendy moravského folkloru v Uherském Brodě, dožínky a další akce v Míkovicích atd..

Na podobných akcích vystupuje sbor dodnes, ale podílel se také na televizních filmech „Cestička pod moje okénko" (1973) nebo „Jízda králů ve Vlčnově" (1984). Zpěv je zaznamenán i na albu „Zpívání z Míkovic“. A vystupoval i v zahraničí (Slovensko, Slovinsko a Německo). Ovšem nejraději chlapi zpívají doma, ať už jsou to akce Burčáků a Folklorní skupiny Míkovice, fašanky, šlahačka, hody, dožínky, vánoční zpívání apod. Jejich předností je, že dokáží i verbovat, i ti nejstarší - zakládající členové Jožka Šobáň, Jaryn Polášek nebo Olin Mařák. Vedoucím sboru je Pavel Zpěvák, o umělecké vedení se starají Jaroslav Snopek a František Holmes Ilík.

Mužský sbor z Míkovic oslaví výročí 50 let existence.Zdroj: Městský úřad Uherské Hradiště

Padesáté výročí si mužský sbor se svými přáteli a příznivci připomene v Míkovicích v sobotu 15. srpna v 17 hodin v areálu hřiště pod „Míkovsků přehradú“. V programu, nad nímž převzal záštitu starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, vystoupí cimbálové muziky Burčáci a Mladí Burčáci, mužské sbory z Kunovic, Derfle, Hluku, Vlčnova a Nedakonic, ženský sbor z Míkovic, Míkovjan s CM Litera, FS Očovan a pochopitelně jubilující Mužský sbor Míkovice. Mokrá varianta, vzhledem ke koronavirovým opatřením, není uvažována. 

Autor: Miroslav Potyka