Mezi exponáty, jejichž hodnota je podle historiků významná, jsou platidla z období keltského a římské osídlení, až po polovinu sedmnáctého století. Těmi nejzajímavějšími, jež se mezi exponáty v muzeu pro veřejnost objeví do začátku letní sezony, je několik římských mincí. Ty se dostaly do rukou Janu Šmerdovi, vedoucímu numismatického oddělní Moravského zemského muzea v Brně. „Jedná se o římské mince z druhé poloviny čtvrtého století. Soubor těchto platidel je přesvědčivým důkazem o styku místních obyvatel s římským provinciálním prostředím,“ poznamenal numismatický odborník. Přestože lidé římské mince v našem regionu nacházejí poměrně často, jejich hromadný nález je podle něj zcela výjimečný.
Podobně jako většina ostatních muzejních exponátů v buchlovicích jsou i zmiňované numismatické skvosty darem. „Část jsme jich získali jako dar, ale některé máme dlouhodobě zapůjčené. Jméno dárce však na jeho žádost nemohu prozradit, tak jako ani místo nálezu. Naznačím jen, že byly objeveny v podhůří Chřibů a okolí Buchlovic,“ tajemně dodal Bořek Žižlavský, buchlovický místostarosta.
Zajímavostí je i to, že miniaturní drobné mince umístí Buchlovičtí pod lupy, aby si je návštěvníci mohli lépe prohlédnout.