Expozici v Muzeu Podhradí Buchlovice bude tvořit pět stovek exponátů vybraných ze dvou tisícovek obrazů zapůjčených řadou sběratelů

„Na osmadvaceti panelech návštěvníci spatří jak vzácné skvosty, více než tři století staré, tak i dílka ze současnosti, kde je vyobrazen papež Benedikt šestnáctý,“ upozornil hlavní organizátor výstavy Miloslav Hrdý. Vytvoření konečné podoby expozice však podle jeho slov stálo nemálo úsilí. Od řady soukromých sběratelů se nakonec sešlo na dva tisíce obrázků vytvořených různými technikami a na různých materiálech – podle toho z jaké doby pocházejí. Ty nejstarší jsou vytištěny na pergamenu či ručním papíře a podle Hrdého na nich díky mariánskému kultu dominuje právě Panna Maria.

„Připravenou expozici doplní staré kancionály, modlitební knížky a upomínkové předměty z poutí a poutních míst z dob od osmnáctého století po dnešek,“ doplnil Žižlavský.

Na středeční vernisáži se návštěvníkům dostane do rukou i publikace k výstavě, která vznikla jako příloha místního zpravodaje. Domáckou pohodu při zahajování výstavy dotvoří také přichystané pohoštění. V muzeu se bude podávat slivovice, lipový čaj s buchlovickým medem, domácí bábovka a chléb se sádlem.

Mezi řadou těch, kteří svaté obrázky pro výstavu zapůjčili, je Ludmila Štefánková z Buchlovic. „Nejsem opravdová sběratelka. Mnoho obrázků jsem našla v modlitebních knížkách po babičce a v knihách z antikvariátu, kde sloužily jako záložky,“ prozradila Štefánková.

Kuriozitou je i to, že výstava, která začíná pátého prosince v 17 hodin a končí desátého ledna, je v regionu první svého druhu, což potvrdila etnografka Slováckého muzea Ludmila Tarcalová. Obrázky, které křesťana provázely od jeho křtu až do hrobu, se v minulosti dávaly jako dárek, ale také se přivážely z poutí.

„Vyráběly se celou plejádou technik, byly tištěné, kolorované a také s krajkovým okrajem,“ poznamenala Tarcalová. Mimo to, že je rodiče, kmotři a příbuzní dávali dětem ke křtu či svatému přijímání, byly svaté obrázky podle Tarcalové vydávány i k primiciím. Lidé je dávali také nebožtíkům do rakve.

Přečtěte si také:

Muzeum představí zub mamuta

Hasiči a řidiči obsadili muzeum

Muzeum Podhradí brzy rozšíří expozici