„V podkroví muzea Podhradí bychom rádi vybudovali Galerii na půdě, do které by byly směřovány výstavy autorů z celého regionu a samozřejmě i ze Soblahova,“ popsal záměr buchlovický místostarosta Bořek Žižlavský. V přízemí muzea tak zůstane stálá expozice Mikroregionu Buchlov a výstava o Buchlovicích.

V Soblahově plánují v rámci tohoto projektu vybudovat Galerii na povale, která by měla vzniknout v podkroví hasičské zbrojnice. „S Buchlovicemi je výborná spolupráce, a proto pokračujeme na dalším projektu,“ poznamenala Zuzana Hrnčárová ze soblahovské radnice.

Buchlovičtí již společně se Slováky podali žádost o dotaci. Investici za tři miliony korun by si údajně nemohli dovolit zaplatit pouze ze svého. Existence galerie proto bezprostředně závisí na přidělení dotace. Pokud by buchlovičtí a soblahovští představitelé neuspěli nyní, podají žádost podle Žižlavského ihned při další příležitosti.

Partnerství však budováním galerie a muzea nekončí, vzájemným návštěvám se nevyhýbají například dobrovolní hasiči obou obcí. „Byli jsme v Soblahově na hasičských závodech, kde jsme představili naši techniku. Oni byli na podobné návštěvě u nás,“ doplnil starosta buchlovického sboru dobrovolných hasičů Antonín Zelinka.

Buchlovičtí spolupracují i se slovenským Horním Hričovem, na vzniku československých center. Za přínosné považují snahy buchlovických radních i zástupci mikroregionu Buchlov. „Veškeré podobné akce vítáme. Velmi dobře totiž zapadají do plánů rozvoje mikroregionu,“ řekl předseda mikroregionu Buchlov Miroslav Kovářík.