„V úterý úspěšně proběhla kolaudace budovy a příští rok na jízdu králů bude slavnostní otevření,“ plánuje starosta malebné obce Jan Pijáček.

Nápad se zrodil v hlavách dvou přátel, Iva Frolce a Jiřího Severína. „U nás na Slovácku destilace lihovin bezesporu patří do oblastí lidové kultury. Ale jako jediná nebyla nikde prezentována,“ říká Frolec, který je ředitelem Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Myšlenka v nich začala uzrávat před několika lety. „Tehdy jsme viděli putovní výstavu ‚Pálím, pálíš, pálíme‘, která měla obrovský úspěch. Jenže exponáty se pak vrátily do jednotlivých muzeí a výstava byla rozprášena,“ vzpomíná Ivo Frolec.

S nápadem se časem svěřili Janu Pijáčkovi a celá věc začala pomalu dostávat konkrétnější obrysy. Vlčnov totiž mohl nabídnout prostory pro výstavu v areálu domu č. p. 65, který je historicky chráněnou památkou. Ke spolupráci se připojilo i Trenčianské múzeum a Myjavské osvetové stredisko, které se Slováckým muzeem a obcí Vlčnov vytvořily projekt a získaly dotace z programu Interreg, který je jednou z Iniciativ Evropských společenství zaměřenou na příhraniční spolupráci.

Prvním výsledkem spolupráce je zrekonstruování budovy ve Vlčnově, kde bude muzeum sídlit. „Celá rekonstrukce trvala asi dva měsíce a přišla na 39 tisíc Euro. Bylo to mimochodem úplně první výběrové řízení, které jsme dělali v eurech,“ usmál se Jan Pijáček.

Výsledek prací je působivý, zdem staré stodoly opět vdechl život. „Padlo zde asi třináct kubíků smrkového dřeva,“ prozradil Roman Knotek, majitel vlčnovské firmy Střechostav, která rekonstrukci prováděla. „Všechno probíhalo hladce, jediný problém se vyskytl při shánění dřeva. Tak široká prkna se totiž už běžně nedělají, takže jsme je museli přivést z Valašska,“ dodal Knotek.

Přestože jsou prostory připraveny, samotná výstava spatří světlo světa až za rok. „Otevření totiž brzdí problémy na slovenské straně, která má zpoždění. Na jízdu králů v roce 2010 ale výstavu slavnostně zahájíme,“ slíbil starosta Vlčnova.

A na co se mohou návštěvníci těšit? „Zatím máme asi dvacet pálenic, od těch nestarších až po nejmodernější. Předpokládáme však značný nárůst,“ říká Ivo Frolec. „Raritami určitě budou pojízdná pálenice a také zařízení na pálení lavórovice,“ doplnil Pijáček.

Jen u destilačních zařízení ale ani zdaleka nezůstane. Neméně zajímavé jistě budou také dobové fotografie, receptáře, viněty kořalek, staré sklenice, štamprle, ale také třeba živnostenské listy páleničářů. Součástí expozice bude rovněž multimediální výbava včetně projektoru, který návštěvníkům přiblíží mimo jiné i výpovědi černých páleničářů či policistů, kteří nelegální pálenice zabavovali.

„A v neposlední řadě budou moci návštěvníci v muzeu příjemně posedět a okoštovat vybrané vzorky slivovice z našeho kraje i ze Slovenska,“ zve už teď hosty starosta Pijáček.