„Odnesly to jednoleté i starší semenáčky buku ale také kořeny statných stromů, prozradil revírník Ladislav Daněk z Lesní správy Buchlovice, který na místo okamžitě přivolal policisty. „Zajistili jsme stopy po motorkářích a snažili se zjistit, zda někdo z občanů neviděl prohánět se motorkáře," uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. „Pokud by se jednalo o přestupek proti majetku se škodou do pěti tisíc korun, hrozí pachateli až patnáctitisícová pokuta. Při škodě přes pět tisíc korun by však již šlo o trestný čin poškození cizí věci, za což hrozí až rok vězení," doplnil mluvčí Mergental s tím, že v tomto případě ještě není ke spisu oficiální vyčíslení škody přiloženo.

Že do lesa vyráží jezdit, přiznal Slováckému deníku majitel čtyřkolky Roman. „Není kde jezdit," postěžoval si. „Horší škody než my navíc dělá v lese vysoká zvěř a mechanizace," dodal muž, který si nepřál zveřejnit své příjmení.

Z různých stran je slyšet na nový druh relaxu na motorkách a čtyřkolkách kritika. To však rozčiluje ty slušné. „Dopaluje nás, že my, kteří jezdíme jen po silnicích nebo na vyhrazených místech pro tuto adrenalinovou zábavu, jsme v jednom pytli s těmi zběsilými zbohatlíky. Můžeme se jenom bránit, že s nimi do lesa nejezdíme," říká čtyřkolkář Jiří Šedivý z Uherského Hradiště.

Zákon o lesích vjezd motorovými vozidly do lesa a na cesty jím protkané zakazuje. Řidič musí počítat s blokovou pokutou do pěti tisíc korun. „Výletů motorkářů a hlavně čtyřkolkářů do lesů v Chřibech ale přibývá. U nich se ekonomická krize zatím neprojevila, spíše naopak," míní vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

Motorových vetřelců si v lese všiml i předseda Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Karel Blahušek. „Motorkáři a čtyřkolkáři ruší a stresují zvěř. Škody, které ale způsobují v lese, nemají s myslivostí nic společného. Vlastníci lesů by měli uplatňovat škody, které jim motorkáři způsobili," uvedl Karel Blahušek.

Podle Zdeňka Zálešáka ale zvířata v důsledku stresu způsobují škody na mladých lesních porostech okusem, ohryzem a loupáním. „Nejvíce zvěř trpí v době kladení mláďat, a to v květnu a červnu," poznamenal smutně.

Dopadnout motorkáře při činu, případně jim něco dokázat, je velice složité. Podle mluvčího policie způsobenou škodu zatím letos žádný revír, kromě salašského, nehlásil.

„Posledního května vyjížděli bojkovičtí policisté do oblasti Vápenic, kde bylo oznámeno, že se navečer po loukách prohánějí motorkáři. Hlídka propátrala okolí, ale nikoho nepřistihla a žádná škoda nebyla zjištěna," sdělil Aleš Mergental. Dodal, že policie ročně šetří do pěti případů, kdy motocyklista nebo řidič těžkého auta poškodí jízdou pozemek. Zároveň vybídl občany, aby, pokud spatří pohyb motorového vozidla v lese, neprodleně vše oznámili na telefonní linku 158. „Včasná informace může napomoci k přistižení pachatelů, a to přímo při činu, ne potom nějakým složitým dokazováním. Zároveň tak lidé pomohou zabránit dalšímu ničení lesa," uzavřel policejní mluvčí.