Nervozita je cítit mezi víc než osmdesáti cyklisty z různých koutů České a Slovenské republiky, kteří se postupně stavějí za startovní čárku. Pozornost diváků je kvůli závodnické popularitě upřena na dva horké favority Salašského drtikolu, mistra České republiky v maratonu na horských kolech a vítěze řady závodů Pavla Boudného (36), Pavla Skalického, ale také na Pavla Žáka (31) z Morkovic, velmi aktivní a úspěšné cyklisty na poli maratonských závodů, na nichž se umísťují na předních pozicích, nezřídka i na nejvyšších stupních pro nejlepší závodníky. 

„Salašský drtikol je dnes mojí premiérou. Nejtěžší bude vyrovnat se s deštivým počasím, zimou a rozbláceným terénem. Vrátil jsem se ze závodů v Chorvatsku, přesto se budu snažit o co nejlepší umístění. Ale Pavel Žák bude velkým konkurentem,“ nechává se slyšet deset minut před startem Pavel Boudný.

Na startovní čáře, v první řadě už stojící Pavel Žák, se svěřuje, že je odhodlán vypořádat se s těžkým a po dešti kluzkým terénem na trase 45 km s převýšením 1200 metrů, vedoucí převážně po zpevněných lesních a polních cestách, v katastrech obcí Salaš, Modrá a Velehrad.

Ke společnému startu závodníků, půl hodiny po sobotním poledni, není třeba startovací pistole. Startér hecuje diváky, aby závodníkům start odpočítali. A tak se i stane. Početný peloton se vydává dolní části Salaše do terénu v podhůří Chřibů.

Po strhující bitvě o vítězství si v cíli užívá zlatou radost, už podruhé v Salašském drtikolu, Pavel Žák. Druhý přijíždí Pavel Skalický, oba z Kolovny KM-BT Morkovice, třetí Pavel Boudný, jeden z velkých favoritů závodu, o němž jeho soupeři říkají, že je samorostem se silou Cavendishe. Kategorii žen opanovala Lucie Skřivanová ze Zlína.

„Hned v prvním ročníku Salašského drtikolu jsem zvítězil a domů si za prvenství odvezl živou ovečku, předloni jsem v konkurenci dvou stovek závodníků dojel druhý, loni třetí. Za letošní vítězství si ze Salaše odvážím plyšovou ovečku,“ říká s úsměvem Pavel Žák.