Úderem osmnácté hodiny zazněl na návsi do večerního ticha kovový trubky hlas, který otevřel divákům na prostranství pod kapličkou svět lidové poetiky.

Herecký základ komponovaného pořadu s názvem Živý betlém aneb Radujme se, veselme se… tvořil modranský dětský folklorní soubor Stodolánek, mužský pěvecký sbor a dechová hudba Modřanka. Kromě lidí účinkovala v živém betlému ovečka, koza a návštěvníkům archeoskanzenu známý oslík Frigo.
„Lidé letos marně hledali u zdi pod kapličkou jesličky s Jezulátkem, nad nímž by se skláněli herci v rolích Panny Marie a svatého Josefa. Autorky pořadu Lucie Vávrová a Kateřina Šinderbalová, které letošní verzi živého betléma se Stodolánkem nacvičovaly, pojaly výjev o narození Krista trochu netradičně,“ nechal se slyšet starosta Modré Miroslav Kovářík.

Živým betlém, v němž ani letos nechyběla Svatá rodina s Jezulátkem, pasáčci, koledníci, darovníci, tři králové, andělé, ba ani čert, navodil mezi přihlížejícími opravdu vánoční atmosféru. A to i navzdory tomu, že se Ježíš v Modré narodil nikoliv na Štědrý večer, jak bylo v minulých letech tradicí, ale až den po něm. „Při živém modranském betlému jsme se na hodinu vcítili do skutečnosti, která se odehrála v dávné minulosti v daleké Judei. Účinkující byli i navzdory mrazivému větru vynikající,“ svěřili se manželé Anna a Jaroslav Kapitánovi z Velehradu, ale i Jana a Jiřina Janouškovy z Otrokovic.