MZH se tak stalo jediným zástupcem ČR v EFA, která je součástí frakce EFA-Greens v Evropském parlamentu.

„Je to pro Moravu obrovská pocta a naděje, že i hlas naší země bude v Evropě opět slyšet,“ říká Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí, který vedl moravskou delegaci na Valném shromáždění EFA.

„V době tlaků na Evropskou unii, kterou oslabuje brexitový chaos, xenofobní nacionalismus i hybridní útoky zvenčí, je nutné přihlásit se k hodnotám evropské civilizace i moravského zemského regionalismu, který v ní má rozhodně své místo“, dodává Staroměšťan Jiří Pelka, člen Rady MZH a jeden z moravských delegátů, kteří se zúčastnili valného shromáždění v Bruselu.

Shromáždění podpořilo setrvání čtyř stran z Velké Británie uvnitř EFA, i pokud by došlo k Brexitu.

„Naši přátelé ze Skotska, Walesu či Yorkshiru jsou z Brexitu velmi zklamáni, cítí se být součástí evropské rodiny a přejí si pro své země a regiony evropskou budoucnost. Občas zaznívala i slova, že nám závidí, že v EU zůstáváme“, podělil se o své poznatky z bruselských rozhovorů Ondřej Hýsek

EFA aktuálně disponuje 13 europoslanci z různých zemí EU, celá frakce EFA-Greens je složena z 51 europoslanců.

„Moravské hnutí má v plánu nominovat do eurovoleb plnou kandidátku. Okres Uherské Hradiště bude zastoupen Ing. Jiřím Pelkou, M.A., členem Rady Moravského zemského hnutí, který je ze Starého Města a mnoho let pracoval jako překladatel pro Radu Evropské unie. V Evropském parlamentu budeme prosazovat koncepci Evropy regionů, tj. silnou Evropu, v níž nedominují tzv. národní státy, ale tradiční regiony a historické země, jakou je například Morava,“ upřesnil Ondřej hýsek.