VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morava zdraví Prahu: Sokolové prošli středem hlavního města

Po šesti letech se první prázdninovou neděli 1. července již pošestnácté uskutečnil slavnostní zahajovací průvod Všesokolského sletu.

2.7.2018
SDÍLEJ:

Sokolové ze všech koutů republiky a některých částí světa se po šesti letech slétli na XVI. všesokolský slet do Prahy.Foto: Deník / Kateřina Večeřová

Historické úbory, hrdý pochod Věrné gardy, ale i ti nejmenší cvičenci se v neděli stali středem zájmu všech návštěvníků Prahy. Sokolové přijeli ze všech koutů republiky ukázat sílu svého spolku a oslavit tak tímto setkáním 100. výročí vzniku Československa. Do Prahy se vydali také nadšenci ze Slovácka, ze Župy Komenského.

Je příjemných 14 stupňů, na novou střechu Národního muzea září ranní paprsky a hloučky veselých děvčat s mašlemi vycházejí za doprovodu starší ženy z útrob metra. Směsice pachů z kanalizace i levného hotdogu nikterak neruší slavnostní atmosféru okamžiku. Je pár minut po deváté a na Václavském náměstí začíná být plno.

„To je lidu, jako na Václaváku,“ s úsměvem konstatuje mladý hoch v tradičním úboru. Já se svižným krokem mísím mezi hloučky a podle nápisů na bytelných cedulích hledám své uherskohradišťské krajany. Po chvíli je zpozoruji, vzorně seskupení s časovým předstihem stojí v horní polovině průvodu. Vřele mě a starostku staroměstského Sokola vítá jeden z účastníků sletu Miroslav Březina, který má na sobě slušivý historický kroj včetně tradičního baretu s pírkem, Tyrš jako vyšitý.

„No, ten kroj už může mít tak osmdesát let, ale ty boty mám vypůjčené z mařackého kroje,“ komentuje svůj úbor pyšný sokol Miroslav Březina, zároveň mi ukazuje historický prapor s nápisem Uherské Hradiště, který v zástupu ponese.

Na opačném konci náměstí se již řadí Župa Slovácká. Tam nacházím také pravděpodobně nejstaršího sletového cvičence letošního Všesokolského sletu Júliuse Kodríka. Tento Ostrožan se i ve svých dvaadevadesáti letech chystá po šesti letech opět cvičit na pražském stadionu. „Na prvním sletu jsem byl v osmatřicátém, to mi bylo dvanáct let. Tenkrát si mě vyhlídl jeden pán a věnoval mi památnou dřevěnou cihličku, kde bylo vyryto moje jméno spolu s desátým sletem,“ nadšeně popisuje své sokolské začátky velmi energický Jůlius Kodrík. Ve zdravém těle, zdravý duch, jak by řekl zakladatel spolku Miroslav Tyrš.

Přesně v deset hodin se masa lidí začne hýbat. Čelo průvodu, včetně uherskohradišťského starosty Sokola, vykračuje jako jeden muž z Václavského náměstí, přes Národní třídu a Rudolfinum až na Staroměstské náměstí. Mezi prvními mě míjí skupinky zahraničních hostů. Někteří lámanou češtinou řvou z plných plic sokolský pozdrav Nazdar! Za nimi pochodují tuzemské župy. Cvičenci všech věkových kategorií nadšeně mávají. Někteří z vlajkonošů však v ostrém dopoledním slunci nemají na slovutná hesla nálady.

„To je těžké jak sviňa,“ nahlas komentuje jeden z praporonosičů, kterému i přes příjemných sedmnáct stupňů po čele pomalu stékají krůpěje potu. V těžkých historických kostýmech z vlny jim do zpěvu není, s každým zavanutím větru jim prapor těžkne v rukou, jdou však vzpřímeně a hrdě vpřed.

Několikatisícový dav za všudypřítomného nadšení pokračuje svou trasou na Národní třídu. Zde starostka České obce sokolské klade věnec. O něco později prochází stejným místem moravští Sokolové. Ti z plných plic volají přes celou Národní třídu až k Vltavě „Sokolové z Moravy jedou cvičit do Prahy,“. Dělníci, kteří naproti Nové scény kopou kanalizaci spontánně odpovídají „Praha vás zdraví!“.

Po půldruhé hodině pochodu se našinci konečně dostávají do finální rovinky – k pražskému Rudolfinu. Zde je vítá starostka Sokolské obce spolu s kardinálem Dukou. Takřka 350 našich cvičenců jí salutem odpoví „Župa Komenského zdraví Prahu, přijeďte k nám na Moravu, cvičíme po celý rok, my jsme Sokol Uherský Brod.“

Finální rovinkou končí na Staroměstském náměstí pompézní zahájení letošních Sokolských oslav u příležitosti 100. výročí republiky. Sokolové však neodlétají, ba naopak. Jejich slet právě začal. 

1. – 6. července 2018 XVI. Všesokolský slet

Všesokolské slety se konají každých 6 let

Trasa slavnostního průvodu:
10:00 Václavské náměstí – Národní třída – Smetanovo nábřeží – Staroměstské náměstí¨

Zúčastněno na 13 tisíc cvičenců z celé ČR, i ze zahraničí

Sokolové budou v pražské Eden Aréně cvičit celkem 13 skladeb

U příležitosti 100. vzniku Československa Sokolové secvičili společnou česko-slovenskou skladbu s názvem Spolu

Autor: Kateřina Večeřová

Autor: Redakce

2.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 17 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční v hotelu. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme spolehlivé kolegy/kolegyně s příjemným vystupováním, úsměvem a vstřícností. Hledáte stereotyp? Tak hledejte dál! My nabízíme pouze pestrou a různorodou práci, která vás bude bavit., Náplň práce:komunikace s klienty jak v českém (85%) tak anglickém jazyce (15%), řešení rezervací a ubytování hostů, zajišťování chodu recepce, obsluha rezervačního systému, administrativní práce na recepci, výpomoc při přípravě bufetů., Co Vám můžeme nabídnout, - zajímavé mzdové ohodnocení, - práce na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, - fixní pracovní doba, krátký/dlouhý, - zvýhodněná personální strava, - firemní benefity: wellness, školení, firemní večírky, - zaučení zkušeným personálem, Co od Vás očekáváme, - komunikační schopnosti, - odolnost vůči stresu, - znalost práce na PC – Word, Excel, Outlook, - znalost anglického jazyka, - pozitivní přístup k práci a příjemné vystupování, - vhodné i pro absolventy, U nás se stekáte s lidským přístupem a férovým jednáním, vážíme si poctivých a pracovitých lidí a dokážeme je patřičně odměnit.. Pracoviště: Hotel buchlov***, Polesí, č.p. 297, 687 08 Buchlovice. Informace: Jan Lexa, +420 773 796 300.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 21 000 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: svářeč. průkaz, zkušenost práce v kovovýrobě vítána, výkon. odměny, závod. stravování. Pracoviště: Merio spol. s r.o. - pracoviště, 687 37 Polešovice. Informace: Pavel Mrkva, +420 602 532 026.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 17 000 Kč

Fakturanti SKLADOVÁ ÚČETNÍ, FAKTURACE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 1-3 roky praxe v obdobné pozici, znalost práce na PC, základy účetnictví, třísměnný provoz. Kontroluje veškeré doklady týkající se příjmu zboží na sklad po stránce formální i početní, likviduje je, účtuje a zpracovává podklady pro jejich včasnou úhradu. Kontroluje veškeré doklady týkající se dodaného zboží zákazníkům zejméne potvrzené dodací listy, množství a cenu dodaného zboží, pořizuje data do skladové evidence, zpracovává podklady pro včasnou fakturaci. Zpracovává jednotlivé rozvozové listy řidičů, řeší případné nesrovnalosti v zakládkových listech a dodacích listech. Navrhuje potřebná opatření k odstranění nedostatků. Ověřuje zůstatky obalového konta. Hlásí, prošetřuje a vypořádává případné nesrovnalosti. Kontroluje veškeré doklady týkající se pohledávek po stránce formální i početní. Kontroluje, případně organizuje kontrolu vydaných faktur po stránce daňové správnosti, zajišťuje a eviduje zdanitelné obraty a zařizuje odstranění případných nesrovnalostí. Přípravuje, ve spolupráci s odbornými útvary, ekonom. rozbory hospodaření společnosti a předkládá je svému nadřízenému ke schválení. Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Tekoo spol. s r.o., U Korečnice, č.p. 2340, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Kamila Jankůjová, +420 724 772 030.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha pískovacího zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pískování ocelových svařenců a různých dílů v pískovací kabině, stravenky v hodnotě 80 Kč/den, výkonnostní prémie.. Pracoviště: Alka kovo service s.r.o.-prac, 687 09 Boršice u Buchlovic. Informace: Ivan Ryšavý, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bohun

Poslední sbohem

Soubor Kopaničár ze Starého Hrozenkova
9

Kopaničárské slavnosti mění vročení

Kradli ve Vrběticích zbraně, hrozí jim vysoké tresty

Policie ukončila vyšetřování případu krádeží poškozených zbraní z areálu muničních skladů ve Vlachovicích – Vrběticích a případ předala na Okresní státní zastupitelství ve Zlíně s návrhem na podání obžaloby.

Folklor na obrazech Lenky Jurečkové v Cafe Clubu Uherský Brod

V příjemném prostředí Cafe Clubu byla 9. července zahájena výstava obrazů bzenecké malířky Lenky Jurečkové - je to již její třetí výstava v tomto městě za uplynulých třináct let.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Fotbalisté Slovácka pózovali s dětmi na golfu

Obvykle se fotí na svém stadionu před prázdnou tribunou. Tentokrát to bylo jinak. Nezvykle na golfovém hřišti pózovali před novou sezonou FORTUNA: LIGY fotbalisté Slovácka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT