Mezinárodní kongres odborníků na plavbu na Slovácku jednal o propojení Moravy s Dunajem

Podle odborníků na vnitrozemskou plavbu, kteří se před několika dny setkali v Hodoníně, je zrod takového projektu více než reálný. Vodocestní odborníci však připouštějí, že brzké zprovoznění trasy, která by spojila jižní Moravu s Dunajem či Odrou, je komplikovanou záležitostí.

„Na projektu pracuje mezinárodní skupina složená z českých, slovenských a rakouských odborníků. Ta nyní řeší variantu propojení pomocí vodního toku Moravy. Ale stále jde jen o přípravnou fázi a jakékoliv stanovení termínu je problematické,“ uvedl Vít Šimonovský z ministerstva dopravy.

Trasa ze severu na jih je až do Hodonína daná. O pokračování cesty dále na jih se však teprve uvažuje. „Jsou dvě varianty. První přes Břeclav na českém území nebo druhá přes Kúty na Slovensku,“ sdělil předseda Českého plavebního a vodocestního sdružení Pavel Jurášek. Účastníci konference se shodují na tom, že zprovoznění vodní cesty až k Dunaji by pro jižní Moravu znamenalo obrovskou podnikatelskou příležitost v oblasti nákladní dopravy, ale také turismu.

„Po Evropě migrují desetitisíce lodí, které by v případě propojení uvítaly jižní Moravu jako novou destinaci,“ míní Miroslav Šefara z Ředitelství vodních cest ČR.

V budoucnost této vodní cesty věří i provozovatel hodonínského přístaviště U Jezu. „Je to realizovatelné, ale nevím, proč stále přešlapujeme na místě. Pro Hodonín i pro celý jih Moravy by to mělo velký význam. Nebyl by problém strávit dovolenou plavbou až k Černému moři,“ myslí si František Ondruš.

Přečtěte si také:

Sezona na Baťově kanálu skončila, zájem byl letos vyšší