Podle předpovědi meteorologů se budou na jihovýchodě České republiky ve středu večer a v noci vyskytovat ojediněle silné bouřky s přívalovými srážkami a krupobitím. Při opakovaných bouřkách tam může v úhrnu napršet až 50 milimetrů.

Upozornění před bouřkami rozšířili meteorologové před středeční 18 hodinou na celou oblast Slezska a severní Moravy. Výstraha platí až do čtvrtečních 02:00.

„Celá situace se urychlila a i s ohledem na nově vznikající buňky je pravděpodobné, že se bouřky rozšíří více na sever. Bouře mají pomalejší postup severním směrem, v atmosféře je ale přítomno hodně energie, tak očekávejte zejména intenzivnější srážky i kolem 30 mm/hod (v opakovaných bouřkách i více), lokálně silnou bleskovou aktivitu a možnost menších krup do 2 cm. Není třeba se bát, že by byly kroupy větších rozměrů tak, jako v pátek. Podmínky jsou tentokrát jiné,“ uvádí ČHMÚ.

Meteorologové uvedli, že při silných bouřkách v těchto regionech očekávají zejména přívalové srážky kolem 30 milimetrů a kroupy do dvou centimetrů.

Nebezpečný může být rychlý odtok vody z krajiny a lokální záplavy v místech, která jsou nasycená vodou z předchozích srážek, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V druhé polovině noci na čtvrtek by podle něj měly bouřky slábnout.

„Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky,“ uvádí ČHMÚ.

Počasí pozlobilo Moravu už v minulých dnech

Ve Zlínském i Moravskoslezském kraji se lidé s následky bouřek potýkali už v uplynulých dnech. Své o tom vědí například ve Valašských Kloboukách na Zlínsku, které pustošily přívalové deště v první polovině června.

Desítky hasičů čerpaly vodu ze zatopených sklepů. Voda zasáhla desítky rodinných domů, z poldrů zatopila během pár minut i místní koupaliště.

V Českém Těšíně na Karvinsku zase po víkendové bouřce zůstaly poškozeny městské koupaliště, sportovní areál nebo hřbitov. Krátce předtím bouřky výrazně zasáhly Ostravsko, kde poničily například střechu jedné z budov památkově chráněného Trojhalí Karolina.

Bouře v Ostravě lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v zoo, která byla dočasně z bezpečnostních důvodů uzavřena.