Nejprve ale dali sbohem zimě. Slámovou loutku Moranu vysvlékli z ženského oděvu, nad ohýnkem ji zapálili a vhodili do rybníku před hradiskem. 

„Vynášení Morany je starodávný zvyk, který jsme v naší obci obnovili před osmadvaceti lety,“ nechal se slyšet Miroslav Kovářík, starosta Modré. Lidé, kteří přišli dát ke skanzenu zimě sbohem, využili symbolického otevření bran opevněného hradiska, ale také se nechali navnadit 13. ročníkem prodejní výstavy rukodělných prací klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum.

V galerii knížecího obydlí palácového typu bude až do 1. května k vidění spousta keramických výrobků, ale také exponátů vytvořených klienty Vincentina v rámci arteterapie, samostatného a svébytného oboru zaměřeného na výtvarné aktivity.

„Svůj vlastní koutek má v expozici naše klientka Simona Alex Červeňáků, která se významně podílí na individuálních pracích v keramické dílně. Za pozornost stojí kupříkladu exponáty Boženy Michalové, Věry Bobkové, Pavla Bureše, Pavla Vandy, Anny Slováčkové a dalších patnácti našich klientů,“ svěřila se Milena Marečková vedoucí Domova-Vincentinum.

Podotkla, že všechna vystavená dílka jsou originály, které tvoří výhradně klienti domova, v keramické dílně pod vedením Miroslavy Daníčkové, v arteterapii Pavly Lapčíkové a Milady Králíkové.