Na desátém mezinárodním festivalu medvědů Teddy a panenek v Sonnebergu, největším duryňsko-franckém svátku medvídků, panenek, miniatur a sběratelských hraček, kterého se zúčastnili výtvarníci ze zmíněných oborů z celé Evropy, se prezentovala dvěma realistickými rebornovanými panenkami, které jsou k nerozeznání od živých miminek. A přitom je vytvořily dovedné ruce Moniky Chmelařové, jediné tvůrkyně modelovaných unikátů na Slovácku a jedné z deseti v České republice.
„Já jsem v Sonnebergu soutěžila v kategorii rebornovaná miminka s panenkou Kit Freya od Tina Kewy a v kategorii rebornované děti s panenkou Gabriella, kterou jsem vystavovala v Nedakonicích. Obě panenky získaly Zlatou stuhu. Gabriella vyhrála ve své kategorii a Freya obdržela cenu poroty," spíše konstatuje, než se chlubí Monika Chmelařová. Od malé exkurze v Anglii, kde loni v létě na vlastní oči viděla, jakou technikou se vytvářejí rebornované panenky, spatřilo světlo světa v jejím pomyslném novorozeneckém oddělení na sedmdesát zmíněných panenek. Jejich tvorba patří mezi umění vyžadující talent, zručnost, představivost a fortel.
„Lidé, kteří na festival do Sonnebergu jezdí už několik let, tvrdili, že letos byla odborná porota dost přísná.
Na vlastní oči jsem viděla, jak porotci rozpárali medvídka, aby se podívali do jeho útrob," řekla s pousmáním Chmelařová. Kromě mezinárodní soutěže výtvarníků panenkářů a medvědářů proběhla v Sonnebergu prezentace nových panenek a autogramiáda s jejich tvůrci. Nechyběly ani kurzy rebornů, modelování, filcování, papírmaše, vyřezávání dřevěných hraček a k dispozici tam dokonce byli i panenkoví a medvědí doktoři.
SOUVISEJÍCÍ Monika Chmelařová vystaví v Nedakonicích svých 800 panenek; Panenku vydražili za 17 tisíc korun, pomůžou hendikepované Emmičce;