Úderem devatenácté hodiny třicáté minuty pohasla ve vesnici pouliční světla a ulice ponořené do tmy prozářily mihotavé plaménky svíček bezmála tří stovek roztodivných dýňových výtvorů, které doplnila stovka ozdobných tykví.

„Dospělí i děti je vytvářeli v odpoledních a večerních hodinách po celý čtvrtý zářijový týden. Někteří tatínkové si dokonce vzali v zaměstnání dovolenou, jen aby naplnili přání svých ratolestí a vyrobili z dýní různá strašidýlka a kdoví co ještě,“ nechal se slyšet Miroslav Kovářík, starosta Modré a vůdce tamního skautského střediska.

Právě ono bylo v roce 1994 iniciátorem první přehlídky dýňových strašidel tajemného vzezření. „Tenkrát jsme neměli tušení, že se z ní stane tradice, že dýňových výtvorů bude z roku na rok přibývat. Dnes už pořadatelem akce nejsou jenom skauti, ale celá dědina,“ komentuje smršť podzimní dekorace obce Kovářík.

Stovky místních i přespolních se v melancholicky pohaslém pátečním večeru procházely ulicemi Modré, aby jim neušel jedinečný pohled na oranžovožluté dýně, kterým ruce dospělých i dětí vtiskly podobu nejrůznějších pohádkových postav, politiků, zvířat, strašáků, draků a dalších roztodivných postaviček.

Největší pozornosti lidí korzujících ulicemi Modré se těšil vrtulník před domem Slámových a Huňkových, dort k nakousnutí v předzahrádce u Záhorcových, či kombajn, ekvipáž a sopka sršící oheň a lávu, jejichž tvůrcem byl Michal Hrabinec. Strůjcem největšího počtu roztomilých strašáků byl Lubomír Piňos. Sedmnáct velkých vyřezávaných tykví doplnil stovkou miniaturních ozdobných dýní.

Tajemný žlutosvit vydlabaných a vyřezaných dýní, které dávaly toho večera neopakovatelné kouzlo moderským ulicím, si nenechaly ujít ani osádky průtahem vesnice projíždějících automobilů.

„Mnohem skromnější výtvory z dýní jsem tvořil se svým bráchou před šedesáti lety. Kdybych žil na Modré a ne v Ostravě, určitě bych se se svými vnuky do tvorby dýňových strašidýlek také zapojil,“ pohrával si s myšlenkou Karel Polášek, rodák ze Starého Města.

Strašidelnou dýňovou podívanou se nechala unášet i rodačka ze Stupavy Anna Kozányová, žijící už 40 let v Hodoníně. „Na Modré jsem se mohla přesvědčit, že romantické dýňové rekvizity našeho mládí neupadly v zapomenutí,“ uvítala starodávnou tradici vyřezávaných dýní Hodoňanka.