Atmosféru scény ze života Svaté rodiny tvořila u zídky pod kapličkou nasvícená kulisa chléva s jesličkami, v němž mělo ležet opravdu živé děťátko, chlapeček Slavomírek.

Do jesliček v nasvícené kulise nuzného chléva, pod zídkou jednoho z domů a v blízkosti historické mariánské kaple, chtěla uložit Svatá rodina, tvořená manželským párem, Annou a Jaromírem Křivánkovými, patnáctiměsíčního syna Slavomírka, opět v roli Ježíška. Ten už při loňském 33. ročníku živého betléma na Modré spočinul v jesličkách jako dvaaosmdesátidenní miminko.

Tenkrát jej v jesličkách zahřívala nejen jeho maminka s tatínkem, ale i oslík Figo a jeho partnerka Filoména, kteří v průběhu roku obveselují svým hýkáním návštěvníky Archeoskanzenu Modrá,“ řekl s pousmáním jeho správce Lubomír Sláma.

O letošním Božím hodu vánočním nechtěl patnáctiměsíční Slavomírek ulehnout do jesliček s teplými kožešinami, ale rozhodl se, že neopustí náručí svého tatínka Jaromíra.

„Poprvé jsme uspořádali živý betlém v roce 1990, krátce po prvních svobodných volbách. Bylo to na autobusové točně poblíž obecního domu. V tom polistopadovém nadšení jsme vůbec netušili, do čeho jsme se vlastně pustili a jak akce dopadne,“ zavzpomínal starosta Modré Miroslav Kovářík.

Téměř tři stovky obyvatel Modré i přespolních si zpříjemnili podvečer Božího hodu i letos, kdy se scéna o narození Krista odehrála pod širým nebem. Živý betlém na sněhu byl i letos jen zbožným přáním pořadatelů a diváků. Ta pravá ladovská zima jej naposledy provázela před několika roky.

„Odkazem Vánoc v naší obci je, aby se lidé sešli v jejím centru, udělali si čas na sebe, popřáli si pěkné svátky a společně prožili sváteční atmosféru při živém betlémě,“ shrnul starosta Modré Miroslav Kovářík.

Přestože první živou scénu o narození Ježíška ztvárnil před téměř osmi sty léty František z Assisi, od té doby se hrané pásmo neustále vyvíjí, ale jeho podstata je stejná.

Každý rok ukazují účinkující z Modré narození Spasitele z malinko jiného pohledu. Z biblického příběhu o narození Ježíška se ve vesnici stal výraz rodinné pospolitosti. K betlémské stáji se Ježíškovi přišly poklonit i děti z Modřánku se svou vedoucí Šárkou Slavíkovou.

Také malí pastýři a samozřejmě tři mudrci z východu, Kašpar, Melichar a Baltazar. Režisérem pořadu byl opět místostarosta Modré Martin Schreier. Lidé si 25. prosince užívali u živého betléma vánoční písničky v podání ženského a mužského sboru z Modré.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAUJMOUT:

Benefiční koncert v Hradišti? Plný kostel posluchačů a výtěžek 31 tisíc korun

Benefiční koncert v UH pro Domácí hospic Antonínek | Video: Pavel Bohun