„Ke spokojenosti návštěvníků a gurmánů zavítal na naši akci Michal Zelenka, majitel malé rodinné firmy, která se specializuje na přípravu rybích specialit. Nabídl jim bio dobroty ze sladkovodních ryb, které mu vyvíjí Jihočeská univerzita, Katedra potravinářství,“ informoval správce Živé vody Jiří Kroča.
Protože Michal Zelenka pracoval v Rakousku, přivezl s sebou v netradiční úpravě maso z jeseterů, zlatého sumečka či sivena amerického. V jeho stánku Ráj rybích chutí mohli návštěvníci akce ochutnat kupříkladu rybí klobásy, rybí polévku, klobásu s daňčím masem, vynikající kapří a candátové hranoly a další rybí dobroty.

„Mladovožický šéfkuchař Michal Zelenka úzce spolupracuje s Jihočeskou univerzitou na vývoji nových rybích receptů. Dnes zval naše návštěvníky k hodonínskému rybníku Dvorský, kde o druhém říjnovém víkendu rozbalí svůj stánek a návštěvníkům tam nabídne k ochutnání celou řadu rybích delikates,“ ťal do živého Jiří Kroča, který neskrýval radost nad dosavadní letošní mimořádně úspěšnou návštěvnickou sezonou.

Velké pozornosti dětí i dospělých se v rybím království sladkovodní a botanické expozice Živá voda, nacházející se v blízkosti Archeoskanzenu Modrá, těšily tři vyzy velké.
„Ke dvěma samcům vyzy velké, kteří byli na Živou vodu přivezeni z Německa před deseti lety, z nichž ten nejdelší má nyní dva metry a pět centimetrů a jeho váha se pohybuje kolem 90 kilogramů, přibyla letos v květnu samice vyzy velké o délce 250 cm a hmotnosti kolem 150 kilogramů,“ řekl s nadšením starosta Modré Miroslav Kovářík.
Neskrýval radost, že vyza velká, která se stala novým přírůstkem Živé vody, je největším živým exponátem svého druhu v České republice.
VIDEO: Vyza velká v expozici Živá voda v Modré:
Z osmimetrového proskleného vnitrorybničního tunelu, nejdelšího ve volné přírodě v Evropě, se návštěvníkům naskytne úchvatný pohled na stovky prohánějících se různých druhů menších ryb.
Spolu s vyzou velkou byli na Živou vodu přivezeni ještě tři jeseteři z německého chovu. Dva jeseteři hladcí, kteří patří mezi dlouhověké ryby, podobně jako ostatní velcí jeseteři. Raritou je přivezený jeseter hvězdnatý o délce 1,4 metru.

V rámci Rybářových žní se mohli lidé vydat na procházku po čtyřsetmetrové visuté dřevěné lávce nad unikátní oplocenou aklimatizační hektarovou obůrkou, která se stala druhým domovem praturů, přivezených na Modrou 13. února 2018 z Milovic v okrese Nymburk.
V obůrce se mohli návštěvníci těšit pohledem na páté pratuří mládě, které na svět přivedla 8. května jeho matka Goryňa, vážící 650 kg. Ta už přivedla v obůrce na svět býčky Jaroše, Juráška a May, jalovičky Auru a Tauru. Jejich otcem je pratuří býk Urus, který už váží kolem 1100 kilogramů.

Pořadatelé akce neuspokojili jenom chuťové buňky návštěvníků, ale nachystali pro ně ve sladkovodní a botanické expozici Živá voda atraktivní program. Děti i dospělí se mohli seznámit s rybářskými pomůckami a činnostmi, které patří k podzimnímu výlovu ryb. Připraveny byly pro ně i hry a soutěže s rybníkářskou tematikou, vodou a rybami.
Nevšednímu zájmu návštěvníků se těšilo pozorování ryb z osmimetrového proskleného tunelu, vedoucího pod hladinou expozičního rybníka. V něm je 750 kubíků vody. Spokojeně si v ní plavalo víc než 30 druhů ryb o celkové váze obsádky 400 kilogramů. Malé děti měly nosíky přiložené ke sklu tunelu, jen aby co nejlépe viděly ryby, které se kolem tunelu prohánějí.